Zgubiony bagaż na lotnisku – jak temu zapobiec
Sny odzwierciedlają nasze ukryte niepokoje, których na co dzień nie jesteśmy w pełni świadomi lub nie chcemy dopuścić ich do myśli. Kiedy przed wylotem śnisz o tym, że zgubiłeś bagaż na lotnisku, Twój strach nabiera kształtów i tracisz pewność siebie. Wbrew pozorom ten nieprzyjemny sen oznacza, że wszystko dobrze się ułoży, a z opresji uda Ci się wyjść obronną ręką – nawet jeśli sen się ziści.
Pomyśl zawczasu – działania prewencyjne
Na lotniskach na całym świecie nadaje się dziennie miliony sztuk bagażu. Setki z nich zostają „zagubione” i nie docierają do prawowitego właściciela. Wina leży najczęściej po stronie przewoźnika i może wynikać z, np.: problemów technicznych obsługi bagażowej, zmiany lotu czy trasy przewozu, ale również Twoja nieuwaga czy zaniedbanie może być przyczyną zaistniałeś sytuacji. Wiadomo nie od dziś, że pośpiech jest złym doradcą. Zmuszeni robić kilka rzeczy naraz, zapominamy o tych podstawowych i nieszczęście gotowe, dlatego warto spakować torbę o wiele wcześniej, albo przynajmniej zrobić listę potrzebnych rzeczy. To zdecydowanie ułatwi sprawę, a i mniej będziesz się denerwować, że coś pominąłeś.
Wartościowe przedmioty takie, jak: laptop, telefon, biżuterię oraz łatwo psujące się miej zawsze przy sobie, w bagażu podręcznym. Dokumenty również, ponieważ utrata ich może nastręczać dodatkowych kłopotów nie tylko z identyfikacją Twojej osoby, ale również z odzyskaniem bagażu. Jeżeli to możliwe, nigdy nie umieszczaj cennych rzeczy w bagażu rejestrowanym, w przeciwnym przypadku zadbaj o to, aby był on dobrze oznaczony i łatwo rozpoznawalny.
Zdarzyć się może, że z luku bagażowego wyjedzie kilka takich samych ekwipunków i zaczniesz się zastanawiać: który z nich jest mój? Z pozoru nieistotne działanie, jak ozdabianie toreb i walizek różnymi przedmiotami, może okazać się niezwykle pomocne w odnalezieniu Twojego bagażu. Dlatego warto przymocować do zamka jakiś unikatowy breloczek czy zawieszkę, a nawet zwykła, kolorowa wstążka może stanowić dobry znak rozpoznawczy, a już konieczne jest imienne podpisanie bagażu. Większość z nich ma wydzielone miejsce na wizytówkę, więc nie powinno to stanowić problemu. Każdą sztukę bagażu podpisz imieniem i nazwiskiem, a dodatkowo podaj numer telefonu swojego i kontaktowy do bliskiej osoby, w razie gdyby okazało się, że komórkę zostawiłeś w środku.
Linie lotnicze zalecają dodatkowe zabezpieczenie bagażu przed ewentualnym uszkodzeniem lub kradzieżą. Możesz zrobić to sam, np.: doczepiając do zamka kłódkę albo przed odprawą „zafoliować” torbę czy walizkę w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Sam przewoźnik oferuje również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia bagażu, więc warto wydać te kilkadziesiąt złotych, bo jak wiadomo, ostrożności nigdy za wiele.
Zgubiony bagaż na lotnisku. I co dalej?
Mimo długiego oczekiwania przy taśmie, Twój bagaż nie pojawił się. Nie martw się jednak, zagubiony bagaż na lotnisku nie jest końcem świata, przy odrobinie szczęścia uda Ci się go odzyskać, może jeszcze tego samego dnia. Zacznij więc działać.
Po pierwsze, zgłoś się do biura zagubionego bagażu, znajdującego się w hali przylotów. Pracownicy poproszą o okazanie odcinka biletu lotniczego i kwitu bagażowego, więc miej je już przyszykowane. Następnie, na podstawie uzyskanych od Ciebie informacji, pracownik biura sporządzi raport nieprawidłowości bagażowej, tzw. PIR, a w zamian otrzymasz pisemne potwierdzenie szkody wraz z numerem referencyjnym. Protokół zostanie wprowadzony do systemu, aby w razie odnalezienia bagażu wiadomo było z kim należy się skontaktować i pod jaki adres należy bagaż dostarczyć. W międzyczasie sam możesz sprawdzić w internecie aktualny stan poszukiwania Twojego bagażu, podając numer referencyjny lub dzwoniąc na specjalną infolinię. Dobę – tyle przeciętnie czasu zajmuje odnalezienie bagażu. Jeżeli jednak ten czas znacznie się wydłuża, skontaktuje się z Tobą pracownik biura pytając o szczegóły, aby rozpocząć kolejną procedurę poszukiwawczą.
Walcz o swoje
Ziścił się najgorszy scenariusz – poszukiwania Twojego bagażu okazały się bezowocne, na szczęście możesz oczekiwać rekompensaty za poniesione straty materialne. Zgodnie z konwencją montrealską linie lotnicze ponoszą pełną odpowiedzialność za nadany przy odprawie bagaż, nie dotyczy to jednak kradzieży przedmiotów wartościowych, dlatego lepiej się z nimi „nie rozstawać”. Aby uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku, należy złożyć pisemną reklamację wraz z szacunkową wartością poniesionych strat. Może ona dotyczyć również rzeczy, które zmuszeni byliśmy nabyć w zastępstwie tych utraconych, ale zakup ten musi być uzasadniony. Reklamację należy złożyć niezwłocznie po wykryciu szkody, jednak nie później, niż w terminie 7 dni kalendarzowych. Znaleźć się w niej muszą: dane identyfikacyjne poszkodowanego
i przewoźnika, numer rejestracyjny sprawy, data oraz numer lotu. Do pisma należy dołączyć kopię PIR, biletów, kart pokładowych, listę przedmiotów znajdujących się w bagażu rejestracyjnym, kopie paragonów za uszkodzone bądź zagubione rzeczy oraz za walizkę. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE maksymalne odszkodowanie może wynieść 1134,71euro, a pułap ten może być przekroczony wyłącznie w przypadku, gdy pasażer zawczasu zgłosi większą wartość swojego bagażu i uiści za to odpowiednią opłatę.
Zdarzyć się może, że reklamacja nie zostanie uwzględniona. W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo zaskarżyć linie lotnicze do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Do skargi należy dołączyć potwierdzenie rezerwacji oraz kopię reklamacji wystosowanej wcześniej do linii lotniczych. To zdyscyplinuje niesfornego przewoźnika.