48 godzin w… stolicy Prowansji. Atrakcje Marsylii
Każdy region Francji to małe państwo w państwie, z dbałością pielęgnujące swoją odrębność i oryginalność. Znając tylko jeden, trudno cokolwiek obiektywnie powiedzieć o całym kraju. Ale to właśnie zdaje się najpiękniejsze. Oczywiście, spędzenie dwóch dni w jednym mieście nie wystarcza, żeby poznać wszystkie regionalne smaczki. Jednak będąc w Marsylii nawet tak krótko, na pewno zdążysz doświadczyć wyjątkowej, południowej atmosfery. Tym bardziej, jeśli zobaczysz najciekawsze punkty. Oto kilka pomysłów na dobre wykorzystanie 48 godzin w klimatycznym portowym mieście, które pamięta jeszcze czasy panowania Greków (zostało przez nich założone ok. 600 r. p.n.e.!).
Najważniejsze atrakcje Marsylii
Na szczęście „wizytówkowe” zabytki stolicy Prowansji znajdują się w jej centrum: Vieux Port (Stary Port) oraz położona niedaleko bazylika Notre Dame de la Garde, zwyczajowo nazywana „La Bonne Mère”. Figura Matki Boskiej to nie tylko symbol miasta. Jest Ona patronką marynarzy, rybaków i samych mieszkańców. Neobizantyjska budowla wzniesiona jest na wzgórzu La Garde i szczególnie pięknie wygląda w pełnym słońcu, kiedy lśnią jej pasiaste wykończenia z białego, czarnego i czerwonego marmuru. Ze szczytu wzniesienia rozciąga się doskonała panorama na miasto i zatokę. Widać Vieux Port, historyczną dzielnicę Panier, wyspy Frioul i If, plaże i wzgórza otaczające Marsylię.
Sam spacer po starym porcie sprawia dużą przyjemność, choć można też opłynąć go bezpłatnym promem Ferry Boat. Wzdłuż Quai des Belges stoją zwykle stragany ze świeżymi rybami, a na przykład na Quai de la Mairie, Quai du Port czy Cours Estienne d’Orves czekają przytulne knajpki, w których możesz skosztować lokalnych przysmaków.
Niedaleko Vieux Port, za barokowym L’hôtel de Ville (ratuszem wybudowanym za czasów Ludwika XIV, także wartym zobaczenia przy okazji) znajduje się dawne serce miasta, dzielnica Le Panier. Pieszo lub kolejką możesz zwiedzić najstarszy zakątek Marsylii! Są tam między innymi dwa muzea – Musée de la Vieille Charité oraz Musée des Docks Romains. Pierwszy budynek, z XVII wieku, wzniesiony został, żeby dać schronienie miejskiej biedocie, pełnił funkcję hospicjum. Dziś znajdują się tam Musée d’Archéologie Méditerranéenne (Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej) i Musée d’Arts Africains, Océaniens et Amérindiens (Muzeum Sztuki Oceanii, Afryki i Ameryki Środkowo-Południowej).
Kilka ulic od Musée de la Vieille Charité wznosi się piękna i potężna katedra La Mejor. Podobnie jak bazylika, wyróżnia się charakterystycznymi pasiastymi elementami. Jest chyba najbardziej znanym symbolem miasta. Wieczorem warto zobaczyć oświetlony XIX-wieczny pałac Longchamp i jego fantastyczne fontanny. Chociaż znajduje się tam także muzeum, pałac wraz z parkiem są dziś głównie miejscem spotkań Marsylczyków, zakątkiem, w którym można złapać trochę oddechu.
Marsylskie zakupy
W prowansalskiej stolicy możesz połączyć zwiedzanie architektonicznych perełek z… zakupami. W urzekających kamienicach z XVIII, XIX i XX wieku znajdują się domy handlowe. Chodzenie po sklepach zyskuje zupełnie nową jakość. Nie tylko fasady przypominają dawne czasy, ale i wystrój samych butików jest często stylizowany na ten z minionych epok. Na klimatyczne zakupy wybierz się na rue Paradis (są tam takie marki, jak: Longchamp, Hugo Boss, Gatimel, BCBG), rue Grignan (Diesel, Marianne Cat, butiki debiutujących projektantów), rue Canebiere (C&A i inne prêt-à-porter). Natomiast na 25, Cours Estienne d’Orves, w kamienicy pamiętającej czasy Ludwika XIV, znajdziesz księgarnię, dom wydawniczy i salon de thé (pijalnię herbaty).
Włócząc się po uliczkach miasta, warto rozejrzeć się za lokalnymi produktami. Oczywiście, pierwsze miejsce zajmują słynne marsylskie mydła, wyrabiane wyłącznie z naturalnych składników, perfumowane oliwą z oliwek lub lawendą. Oryginalną pamiątką mogą być tradycyjne wyroby fajansowe lub ręcznie malowane figurki, zwane le santon. Są one znane na całym świecie jako typowo prowansalskie, a zaczęło się je wyrabiać z gliny właśnie w Marsylii, w końcu XVIII wieku. To jeden z niewielu produktów wyrabianych do dziś według ściśle określonej, starej receptury. Wystawiane są na sprzedaż co roku podczas świątecznych jarmarków, od końca listopada do końca stycznia.
Coś na ząb
Atrakcje Marsylii to nie tylko zabytki, ale i jej pyszna oferta kulinarna. Odkrywanie lokalnych smaków sprawia prawdziwą przyjemność, a w dodatku Marsylia jest barwną kulturową mozaiką, dlatego skosztujesz tu zarówno przysmaków południowofrancuskich, jak i na przykład tureckich. Marsylskie menu otwiera rybne danie bouillabaisse. Ze słodyczy trzeba wymienić: ciastka nadziewane migdałami (croquants marseillais), tradycyjne ciastka pomarańczowe, nugat anyżowy w czekoladzie (les marseillotes). Do tego dochodzi lokalny anyżowy alkohol pastis, miody, oliwa z oliwek i przyprawy.
Oto kilka smacznych adresów. Dania regionalne i owoce morza serwują Le Mérou Bleu (36, rue Saint-Saëns) oraz Le Collins (42, Quai du Port). Na kuchnię karaibską zaprasza Restaurant Matiti (10, Cours Julien), a na rybną ucztę z pięknym widokiem na morze warto wybrać się do Chez Fonfon (140, Rue du Vallon des Auffes).
Na miłośników jedzenia i muzyki czekają w centrum trzy muzyczne klubokawiarnie: El Ache de Cuba (108, Cours Julien), La Caravelle (34, Quai Du Port), Le Pelle-Mêle (8, Place Aux Huiles).
Dla ducha
W trakcie dwóch dni możesz też poznać niektóre kulturalne atrakcje Marsylii. Patrząc na artystyczną stronę miasta, nie dziwi fakt, że uzyskało w 2013 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie wystawy, koncerty, przedstawienia mają tam miejsce. Wybór jest ogromny. Z aktualnych, czasowych wystaw warto wymienić dwie największe. Do 22 czerwca w la Vieille Charité można oglądać prace blisko stu artystów, których obrazy poprowadzą Cię przez historię zmian wizerunku człowieka w sztuce nowoczesnej. Do 4 maja w Musée Regards de Provence (niedaleko Starego Portu) trwa wystawa obrazów poświęconych kobietom Prowansji. Lista aktualnych wydarzeń jest zawsze dostępna na stronie internetowej.