Wyspa skrajności – naturalne atrakcje Australii
Australia cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Jej największą atrakcją jest niezwykła przyroda. Ten najmniejszy kontynent słynie z pięknych plaż, słońca przez większą część roku oraz niezwykle błękitnej wody.
Naturalne atrakcje Australii
Na największej wyspie na świecie zobaczyć można lasy równikowe, pustynie, sawanny oraz wiele gatunków zwierząt, między innymi: misie koala, krokodyle, kangury i ptaki emu. Występują tutaj rozległe tereny trudno dostępne dla człowieka, zwane red center outback. Charakteryzują się ostańcami skalnymi, brakiem roślinności i czerwoną barwą ziemi. Latem temperatury dochodzą tam do 50° Celsjusza. Ponadto, państwo to jest jednym z najbardziej płaskich terenów na świecie, średnia wysokość wynosi tam 292 m n.p.m.
Australia, ze względu na swój rozległy obszar, nie ma jednorodnego klimatu. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, jaka pogoda panuje na wybranym przez nas terytorium. Warto wziąć również pod uwagę duże odległości, jakie dzielą poszczególne atrakcje turystyczne i miasta. Bardzo dobrze rozwinięty jest zarówno transport drogowy, jak i samolotowy. Miasta w większości posiadają cały szereg połączeń lotniczych, a loty między nimi są stosunkowo niedrogie.
Polskie porty lotnicze oferują loty w różne części rozległej Australii. Z Warszawy z jedną przesiadką dolecimy do Perth, Adelajdy, Melbourne i Sydney. Portem przesiadkowym najczęściej jest lotnisko w Dubaju. Wybierając loty z innych polskich miast, musimy liczyć się z minimum dwiema przesiadkami.
Znikające bogactwo
Największą, a zarazem najbardziej znaną atrakcją, jest zdecydowanie Wielka Rafa Koralowa. Rozciąga się ona od północno-wschodnich wybrzeży Australii po Papuę Nową Gwineę, w sumie na przestrzeni 345 km². Wraz z lasami tropikalnymi Queensland i Morzem Koralowym rafa tworzy Park Morski – The Great Barrier Reef Marine Park. Znajduje się w odległości od 15 do nawet 200 kilometrów od australijskiego wybrzeża. Składa się z ponad 900 mniejszych wysepek i około 3 tysięcy mniejszych raf, jej wiek szacuje się nawet na 45,5 mln lat.
Wielka Rafa Barierowa to największy twór tego typu na świecie. Zamieszkiwana jest przez ponad 400 gatunków koralowców, których grubość dochodzi nawet do ponad 500 metrów. Ponadto, zobaczyć tam możemy liczne gatunki zagrożone wymarciem. Rafa wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1981 roku. Teren ten jest zagrożony wymarciem, ze względu na erozję gleby, zamulanie wód, globalne ocieplenie powodujące wzrost temperatury wody, cyklony oraz rosnącą populację jednego z gatunków rozgwiazd. Rafa Koralowa jest również jedynym, widocznym z kosmosu wytworem organizmów żywych.
Czerwone wzgórze
Australia znana jest również z największych monolitów skalnych na świecie. W centralnej części kontynentu powstał Park Narodowy Kata Tjuta, na terenie którego znajduje się najczęstszy cel turystów – Ayers Rock (zwany również Uluru) oraz cały szereg skał zwany Olgas. To święta skała Aborygenów, co wpływa na różnorodne zakazy obowiązujące w jej obrębie. Szacuje się, miejsce to powstało około sto tysięcy lat temu, na terenie zwanym red center outback.
Skała zbudowana jest z czerwonego piaskowca, a oświetlające ją promienie słoneczne wpływają na jej barwę, która o różnych porach dnia może przyjmować kolory od pomarańczowej, czerwonej po różową a nawet szarą. W pobliżu skały wybudowano lotnisko Ayes Rock (AYQ), codziennie ląduje na nim kilka samolotów z różnych miast australijskich. Monolit znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wprawdzie wspinanie się na szczyt Ayers Rock nie jest zabronione, jednak trasa jest otwarta tylko przy dobrych warunkach pogodowych, które zdarzają się bardzo rzadko. Za bilet wstępu do parku zapłacimy 25 AUD (ok. 72 PLN). Na wyprawę do Parku Narodowego Kata Tjuta koniecznie powinniśmy wybrać się samochodem, ponieważ odległości od poszczególnych atrakcji wynoszą nawet kilkadziesiąt kilometrów.
Bogactwo fauny w Kakadu
Naturalne atrakcje Australii odnajdziemy również w północnej części wyspy. Jedną z nich jest utworzony w 1981 roku Park Kakadu. To bardzo zróżnicowany teren australijskiej przyrody. Zobaczyć tam możemy zarówno las deszczowy, bagna, suche płaskowyże i rozległe zadrzewione sawanny. Spotkamy tutaj dzikie psy dingo, potężne krokodyle oraz prawie 60 gatunków innych ssaków i ponad 280 gatunków ptaków, w tym liczne gatunki endemiczne.
Tutaj także znajdują się znane wodospady Twin Falls. Na występujących w parku skałach Aborygeni zapisali swoją historię, wiek malowideł szacowany jest nawet na 20000 lat. Między innymi prezentują wizerunki ludzi, zwierząt oraz postacie z mitologii. Od momentu utworzenia Park Kakadu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponadto to największy obszar chroniony na terenie Australii.
Karijini – barwne jeziorka
Pasmo górskie Hamersley, leżące w północno-zachodniej części Australii, skrywa niezwykły Park Narodowy Karijini. Odkryty został dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Oferuje on wspaniałe krajobrazy stromych ścian wąwozów oraz zbiorniki z wodą o niezwykłych barwach.
Ściany wąwozów miejscami są bardzo wysokie, nawet do 100 metrów i mienią się różnymi kolorami. Stworzone zostały z jednych z najstarszych skał na Ziemi. Według naukowców, obszar ten ukształtowany został około dwóch miliardów lat temu. Na terenie parku znajdują się złoża kamieni szlachetnych i żelaza. Spływające ze skał wodospady dostarczają krystalicznie czystą wodę do licznych zbiorników. Promienie słoneczne powodują, że woda w jeziorkach mieni się od fioletu, głębokiego błękitu, aż po jasną zieleń. Park znany jest również z bogactwa świata zwierząt, zamieszkują je gekony, beznogie jaszczurki i czerwone kangury. Park nie należy do najłatwiejszych tras turystycznych, dlatego zaleca się zachowanie dużej ostrożności.
Kamienna fala
Naturalne atrakcje Australii wzbudzają zachwyt, podziw, a niekiedy wręcz zaskoczenie. Tak jest w przypadku znajdującego się w Zachodniej Australii na północnym krańcu masywu Hyden, Wave Rock. To teren zmieniający swoje oblicze z każdą porą roku, potrafi być nieprzystępny suchy, a innym razem pełen niezwykłej roślinności. Skała ta zwana jest zaklętą w kamieniu falą, mająca długość 100 metrów i wznoszącą się na wysokość 15 metrów. Swój kształt zawdzięcza erozji wietrznej i deszczowej. Skała pokryta jest kolorowymi smugami o barwie szarej, czerwonej a nawet czarnej, co wynika z wymywania przez deszcz związków mineralnych. Prawdopodobnie jej współczesna forma ukształtowana została około 60 mln lat temu. Jednak według naukowców kryształy z niej pochodzące kogą liczyć nawet 2,7 miliarda lat. Warto wspiąć się na szczyt Wave Rock i podziewać okolicę.