Bogota. Stolica Kolumbii – kraina złotem, szmaragdem i historią płynąca

Bogota jest najważniejszym ośrodkiem w kraju. Nie tylko mieści się w samym centrum, ale jest również jego polityczną, ekonomiczną, kulturalną i naukową stolicą. Przeprowadzka do Bogoty dla Kolumbijczyków jest często szansą na realizację wielkiego snu. Miasto jednak nie może odpędzić się również od kontrastów, z których najważniejszym wydaje się podział na nowoczesną północ oraz biedne południe.

Stolica Kolumbii – panoramiczny widok

Bogota jest jedną z najwyżej położonych stolic na świecie. Wybudowano ją na równinie wznoszącej się na wysokość 2600 metrów. Po jej wschodniej stronie rozciąga się pasmo rozległych szczytów, a z jednego z nich masz możliwość obejrzenia całego 8-milionowego miasta. Na grzbiet Monserrate można dostać się kolejką elektryczną, linową albo po długich schodach. Oprócz panoramicznego widoku na całe miasto, na szczycie znajdują się sklepiki z pamiątkami, restauracje, a także zabytkowy kościół z 1640 roku.

Obraz julian zapata Pixabay

Kolorowa historyczna część miasta

Najważniejszą częścią miasta jest centralna dzielnica La Candelaria, która doskonale pamięta czasy kolonialne i była świadkiem istotnych historycznych wydarzeń w dziejach Kolumbii. Pośród brukowanych ulic wznoszą się najbardziej znane zabytki miasta, z muzeami i drewnianymi katedrami na czele.

Ulice La Candelaria zachwycają swoimi barwami. Stare kolonialne budynki zostały odnowione i odmalowane w różnych odcieniach żółtego, niebieskiego i czerwonego koloru. Dodatkowo, to ważne miejsce dla sztuki ulicznej. Bogota jest jednym z miast, w którym rozwinęło się graffiti, a nowoczesne malowidła idealnie współgrają z zabytkowymi budynkami sprzed wieków. Dzielnica zachwyca za dnia, ale po zmroku warto udać się w bezpieczniejsze, północne regiony miasta.

Samo centrum La Candelarii stanowi Plaza Bolivar, nazwana tak na cześć przywódcy kolonialnego wyzwolenia, Simona Bolivara. Plac jest wielkich rozmiarów, a na jego środku wznosi się wielki posąg narodowego bohatera. Wokół postawiono również budynki, w których po dziś dzień zapadają kluczowe polityczne czy religijne decyzje w państwie. Wśród kilku wzniosłych budynków można wyróżnić pałac Sprawiedliwości, w którym obraduje Sąd Najwyższy, pałac Lievano, będący siedzibą burmistrza Bogoty czy katedrę arcybiskupa.

Różowa sfera nocnego życia

Gdzie wybrać się nocą? Najlepiej do dzielnicy La Zona Rosa (różowa sfera). To miejsce pełne restauracji, barów szybkiej obsługi, dyskotek, sklepów i hoteli. Można natknąć się na logo znanych światowych marek, jak również napić się prawdziwej kolumbijskiej świeżo palonej kawy, czy zjeść Ajiaco – tradycyjną zupę z kurczakiem, różnymi rodzajami ziemniaka, gęstą śmietaną, awokado, kukurydzą i kaparami.

Ceny są nieco zawyżone w porównaniu z pozostałymi dzielnicami, ale tak naprawdę to jedno z najbezpieczniejszych po zmroku miejsc w całej Bogocie.

Nie zapomnij o muzeach

Stolica Kolumbii to również wspaniałe miejsce dla wielbicieli muzeów i galerii. W całym mieście jest ich ponad 60, a część z nich powinni odwiedzić nawet turyści, którzy sztuką zbytnio się nie interesują.

W Bogocie znajduje się chociażby muzeum Fernando Botero – najsłynniejszego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza, którego znakiem rozpoznawczym są dosadnie „zaokrąglone” karykatury. Każda z jego postaci, a nawet rzeczy martwych, jest nieco przysadzista. W muzeum można podziwiać nie tylko prace Botero. Sam artysta w jednej z sal zebrał dzieła innych uznanych twórców – Pablo Picasso, Claude Moneta czy Auguste Renoir. Cena wejścia? Za darmo!

Również fundatorzy innych muzeów w Bogocie zdecydowali się zadbać o kieszenie turystów. Za 3 USD wejdziemy do Museo del Oro (Muzeum Złota), w którym znajduje się największa kolekcja złotych przedmiotów, pamiętających czasy hiszpańskiego kolonializmu. Część z artefaktów została wyłowiona z pobliskiego jeziora Guatavita, którego historia bezpośrednio przyczyniła się do powstania legendy o El Dorado.

Warto także odwiedzić małe międzynarodowe muzeum szmaragdu, gdzie można podziwiać wielką kolekcję tego minerału. Dlaczego akurat w Bogocie? Kolumbia jest bowiem największym producentem szmaragdu na świecie. Oczywiście obok muzeum, znajduje się sklepik jubilerski.

Obraz Javier Rodríguez Pixabay

Podziwiaj miasto na rowerze

Stolica Kolumbii posiada najlepiej rozwinięte i największe szlaki rowerowe w całej Ameryce Południowej. Szczególne przywileje miłośnicy jednośladów mają w niedziele i święta, kiedy to odbywają się tradycyjne Ciclovia, trwające od 7:00 do 14:00. Większość głównych i pobocznych ulic jest zamykana dla transportu samochodowego specjalnie dla rowerzystów, pieszych czy biegaczy.

W sprzęt można bez problemu zaopatrzyć się w licznych wypożyczalniach. Trasy są tak poprowadzone, aby dotrzeć na dwóch kółkach do najważniejszych miejsc w całej Bogocie włącznie z historycznymi placami, budynkami i parkami.

Dodaj komentarz