Tomar w Portugalii
Jeżeli chcesz poddać się urokowi azulejos i odkryć tajemnice Templariuszy, Tomar w Portugalii to miejsce, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić. Spacer urokliwymi, spokojnymi uliczkami Tomaru, które przepełnione są klimatem niezwykłej Portugalii, urzekną każdego. To miasto to nie tylko dawna siedziba Zakonu Templariuszy, z niezwykłym dla średniowiecznego miasteczka, szachownicowym układem ulic i placów w centrum. Tomar to także miejsce zachwycające renesansowymi i barokowymi fasadami domów, które rozsiane są po całym mieście.
Wielki mistrz
Na północnym krańcu krainy Estremadura leży niewielkie miasteczko Tomar. Założone zostało przez pierwszego wielkiego mistrza zakonu Templariuszy w Portugalii, Gualdima Paisa, w 1157 roku. Na niewielkim wzgórzu zaczął powstawać zamek będący własnością Rycerzy Zakonu Templariuszy, a wokół niego zaczęło tworzyć się niewielkie miasteczko. W XV wieku Tomar stał się siedzibą zamorskiej ekspansji Portugalczyków, która finansowana była przez Zakon. Dziś miasto jest przede wszystkim atrakcją turystyczną.
Do Portugalii najlepiej dostać się samolotem, z Warszawy kursują portugalskie linie lotnicze TAP, którymi dolecimy bezpośrednio do Lizbony. Natomiast ze stolicy do Tomaru bez trudu dostaniemy się autobusem lub pociągiem, odjeżdżającym ze stacji Oriente. Podróż pociągiem regionalnym trwa około dwóch godzin, jednak zaletą jest zacznie niższa cena, niż w przypadku innych kolei. Tomar od Fatimy dzieli 30 kilometrów. To idealne miasteczko na spędzenie weekendu albo aktywną jednodniową wycieczkę. Jeżeli naszym głównym celem jest siedziba Templariuszy, warto odwiedzić Tomar w Portugalii w niedzielę rano, ponieważ tego dnia do godziny 14:00 wstęp na teren zamku jest darmowy.
Tajemnice Templariuszy
Wizytówką miasta, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest XII wieczny zamek Convento de Cristo. Był własnością Rycerzy Zakonu Chrystusa (spadkobierców Templariuszy), którzy w XII i XII wieku na terenie Portugalii prowadzili krucjatę przeciw Maurom. Budowa tego potężnego kompleksu trwała prawie czterysta lat, a rozbudowywany był do XVII wieku. Przełożyło się to na różnorodność stylów architektonicznych – oprócz charakterystycznych manuelińskich zdobień zobaczymy tam romańskie mury, gotyckie sklepienia i renesansowe krużganki. Warto zwrócić uwagę na okno w fasadzie Sali Kapituły, zwane oknem mauretańskim i najsłynniejszym oknem Portugalii. Jest ono bardzo bogato zdobione mieszaniną splecionych ze sobą elementów, pośród których znajdują się motywy marynistyczne, liny okrętowe, wieńce i motywy roślinne nawiązujące do ornamentyki Bliskiego Wschodu. Całość zwieńczona jest herbem Portugalii. Na terenie Convento de Cristo znajduje się także zbudowana na planie szesnastokątna kaplica zwana Rotundą.
Święto Tacy
Na centralnym placu miasta (Praça da República) zobaczyć możemy kościół São João Baptista (kościół św. Jana Chrzciciela) z ośmiokątną wieżą oraz manuelskim portalem. Co cztery lata w pierwszą sobotę lipca przed kościołem odbywa się tradycyjne święto Portugalii ku czci świętej Izabeli, Festiwal Tac (Festa dos Tabuleiros). W trakcie obchodów ma miejsce pochód, podczas którego dziewczęta ubrane w biel niosą na głowach własnoręcznie zrobione i przyozdobione bibułkowymi kwiatami tace z chlebkami. Chleby są święcone i następnego dnia rozdawane ubogim. Tace z ozdobami mają rozmiar osoby, która ją niesie i zwieńczone są złota koroną z białym gołębiem, symbolem niewinności. W trakcie święta do miasta zjeżdżają się tłumy Portugalczyków oraz przedstawiciele władz Portugalii. Ulice przyozdobione są girlandami z kolorowych kwiatów.
Tomar w Portugalii
W Tomarze przy ulicy Rua Dr Joaquim Jacinto znajdziemy również jedną z najstarszych synagog w Portugalii. Powstała ona w okresie wielkich wypraw geograficznych, po wypędzeniu Żydów z Portugalii, w synagodze mieściło się więzienie, następnie kościół, a później magazyn. W latach 30. XX wieku dzięki interwencji polskiego Żyda Samuela Schwarza, budynek odrestaurowano, obecnie w XV wiecznym budynku synagogi mieści się muzeum upamiętniające dzieje tutejszej ludności żydowskiej (Luso-Hebraico de Abraham Zacuto).
Świat zapałek
Miłośnikom niezwykłych muzeów Tomar w Portugalii oferuje Museu dos Fósforos, w którym mieści się największa w Europie, pochodząca z ponad 100 krajów na świecie, kolekcja zapałek. W zbiorach znajdują się 43 tys. pudełek po zapałkach i 16 tys. kolorowych etykiet. Muzeum znajduje się w północnej części miasta, w krużgankach kościoła São Francisco.
Portugalia pod względem turystycznym jest bezkonkurencyjna. Podczas spacerów w okolicy Tomaru warto przejść się rzymskim akweduktem, który dawniej doprowadzał wodę do Convento de Cristo, a dziś wszystkim, których nie przeraża wysokość, oferuje niezapomniane widoki na okolicę.