Hawaje. Wyspa Maui

Jeśli marzy Ci się pływanie pod wodospadami, odpoczynek na białych, czerwonych lub czarnych plażach albo oglądanie wschodu słońca ze szczytu wulkanu, koniecznie odwiedź Wyspę Maui. To całoroczny raj dla miłośników plażowania oraz sportów wodnych. Żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów na Hawaje z Polski. Natomiast kilkanaście połączeń dziennie na Wyspę Maui oferują linie lotnicze z Chicago i Nowego Jorku – przesiadka w tych miastach to najłatwiejszy sposób dostania się w ten region.

Należy pamiętać o panującym na Hawajach zakazie wwozu świeżych owoców i warzyw, kwiatów ciętych oraz doniczkowych, nasion, piasku, gleby, cebulek, grzybów, żywych zwierząt – ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się niepożądanych gatunków.

Hawaje. Wyspa Maui

Maui to druga co do wielkości wyspa na archipelagu Hawajów. Położona jest między Molokai oraz Hawaii. Terytorialnie Maui obejmuje również trzy mniejsze wyspy: Molokai, na której znajduje się największy klif na świecie; Lanai, zwana wyspą ananasów; oraz Kahoolawe, która jest niedostępna dla turystów, ponieważ nie usunięto z niej niewypałów po II Wojnie Światowej.

Obraz Bettina Nørgaard Pixabay

Wyspa Maui zajmuje powierzchnię ok. 1,9 tys. km². Żyje na niej 91 tysięcy mieszańców, co roku odwiedzana jest przez 2,5 miliona turystów. Nazwa wyspy wiąże się z ukształtowaniem powierzchni, Maui, czyli „wyspa dolin”. Wnętrze wyspy jest silnie zalesione. Uprawia się tam cytrusy, ananasy, trzcinę cukrową. Głównym handlowym ośrodkiem wysypy jest Kahului, tu też znajduje się port morski oraz lotnisko.

Iao – zielona dolina

Niedaleko Kahului leży zielona dolina Iao. Jej nazwa oznacza „najwyższą chmurę”. Kiedyś była to najgęściej zaludniona część wyspy, obecnie jest opustoszała, a w miejscu wiosek został założony rezerwat. Znajdziemy tam górującą nad okolicą, 365-metrową, wulkaniczną iglicę Iao Needle. Kiedyś był to komin wulkanu, przez który wydostawała się magma.

W pobliżu Iao Needle znajduje się także szczyt Pu’u Kukui (1.764 m n.p.m.). To jedno z najwilgotniejszych miejsc na archipelagu Hawaje. Wyspa Maui to miejsce, w którym odnajdziemy słynną trasę Hana Road. Jest to 50-kilometrowa droga z Kahului do Hana, prowadzi ona przez wilgotne lasy deszczowe. Gdy zaczyna się dżungla, droga ulega znacznemu zwężeniu, pojawiają się liczne mosty, na których mieści się jeden samochód. Do tego niezliczone następujące po sobie zakręty, których w sumie jest ponad 600. Jadąc drogą, mija się liczne wodospady i punkty widokowe. Hana Road uznana jest za jedną z najbardziej widokowych dróg w Stanach.

Zachodnia część wyspy

Jeżeli głównie interesuje nas plażowanie, to Hawaje, Wyspa Maui w szczególności, powinny stać się celem naszej podróży. Zwłaszcza zachodnia część wyspy z długimi, rozległymi i piaszczystymi plażami jest do tego idealna. Na zachodnim wybrzeżu występuje nawet 320 słonecznych dni w roku, jest tam sucho i upalnie. Dzięki kilometrom rozległych plaż jest to doskonałe miejsce na uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych oraz plażowania i kąpieli. To także ulubione miejsce fanów windsurfingu. W miejscowości Hookipa odbywają się międzynarodowe zawody w tej dyscyplinie. Teren ten, a zwłaszcza plaża Ho’okipa, przez wielu uznawana jest za windsurfingową stolicę świata. Praktycznie przez cały rok panują tu dogodne warunki do uprawiania tego sportu.

Czarna plaża

Wzdłuż Zatoki Pailoa rozciąga się Waianapanapa State Park. Główną atrakcją parku jest czarna plaża, składająca się tylko i wyłącznie z czarnych kamieni. Na terenie parku znajduje się również tajemnicza grota Waianapanapa, w której woda jest kryształowo czysta i od czasu do czasu zabarwia się na kolor czerwony. Dzieje się tak za sprawą małych, czerwonych krewetek, przynoszonych tam przez silne prądy morskie.

Dawna stolica

Kolejną atrakcją zachodniego wybrzeża jest miasteczko Lahaina, będące w latach 1820-1845 stolicą Hawajów. Lahaina to dawny port wielorybniczy, z zachowanym XIX wiecznym klimatem. Miasteczko w całości uznane zostało za zabytek, a obecnie stanowi najważniejszy ośrodek turystyczny na wyspie. Znajdziemy tam urocze wąskie uliczki, liczne galerie sztuki oraz największe na Hawajach drzewo – banian (figowiec bengalski), który ma 18 metrów wysokości.

Poza tym, w mieście znajduje się wiele egzotycznych restauracji oraz pubów czynnych do samego rana. Lahaina to turystyczne centrum Maui. Odnajdziemy tam również japońską świątynię z posagiem Buddy. Nabrzeże w Lahainie uważane jest za najpiękniejsze na Hawajach. Z miasteczka codziennie wypływają łodzie, katamarany i jachty, które oferują rejsy na okoliczne wyspy.

Siedem Świętych Stawów

Za największą atrakcję turystyczną Maui uznawany jest uśpiony wulkan Haleakala, co w języku hawajskim oznacza „Dom Słońca”. Razem z Doliną Kipahulu oraz wodospadami i stawami należy do Parku Narodowego Haleakala. Na terenie parku znajdują się dziesiątki kilometrów szlaków pieszych. Wyprawa na krater wulkanu, czyli na wysokość 3055 m n.p.m., wiąże się z pokonaniem kilku stref roślinności: zielone łąki, lasy eukaliptusowe, wszechobecne opuncje, pola zastygłej magmy. Na szczycie wulkanu, tuż przy informacji turystycznej, w której możemy kupić pamiątki oraz obejrzeć plansze i modele wulkanu oraz całych Hawajów, znajduje się taras widokowy. Z krawędzi krateru rozpościera się niesamowity widok na ogromne wnętrze wulkanu – krater ma powierzchnię 60 km².

Obraz Carol Baylis Pixabay

Warto również pojechać na znajdujący się jeszcze wyżej taras widokowy Puu Ulaula (Czerwone Wzgórze), z którego podziwiać możemy panoramę okolicznych wysp. W części parku, obejmującej Dolinę Kipahulu, zobaczymy między innymi Siedem Świętych Stawów (Seven Sacred Pools). To utworzone w wyniku erozji wulkanicznego podłoża przez strumień O’Heo, kilkanaście stawów połączonych ze sobą wodospadami i kaskadami. W tej części parku znajdziemy także bujną roślinność podzwrotnikowego lasu pełnego rzadkich gatunków ptaków.

Hawaje, Wyspa Maui oferuje nam niezliczoną ilość atrakcji. Pełno tu urokliwych krajobrazów, ukrytych wodospadów, tropikalnej dżungli, pięknych i bezludnych plaż, czarnych pól skamieniałej lawy, pustyń porośniętych kaktusami. To idealne miejsce dla fanów sportów wodnych i pięknych krajobrazów.

Dodaj komentarz