Komisja Europejska pomału otwiera granice państw i zatwierdza vouchery.
W najbliższą środę Komisja Europejska wezwie przywódców państw członkowskich, aby ci uruchomili procedurę otwierania granic wewnętrznych. Celem jest ratowanie turystyki wewnątrz Unii Europejskiej. Ponadto Bruksela wychodzi z żądaniem, aby kraje unijne przyznały państwowe poświadczenia na vouchery. Jak powszechnie wiadomo ten proceder funkcjonuje w sektorze linii lotniczych i biur podróży bez odgórnego przyzwolenia.
Poziom zysków z turystyki.
Zgodnie z obliczeniami Komisji Europejskiej sektor turystyki wewnątrz UE generuje w szczycie sezonu blisko 150 mld EUR. Obecnie szacuje się, że z powodu wybuchu epidemii może zniknąć blisko 6,4 mln miejsc pracy. Z kolei dochody mogą spaść o 50% w przypadku hoteli i gastronomii oraz o blisko 90% w odniesieniu do statków wycieczkowych czy linii lotniczych.
Stąd też apel Komisji Europejskiej do państw członkowskich, by etapowo przywracały ruch na swoich granicach. Wprowadzony zakaz podróżowania ma zostać zastąpiony innymi obostrzeniami, dopasowanymi do indywidualnej sytuacji w kraju. „Odmrożenie” podróży krajowych i w obszarze UE może znacząco podreperować nadszarpnięte budżety firm z branży turystycznej. Jednak według najnowszych danych, granice zewnętrzne Unii Europejskiej mają pozostać zamknięte do 15 czerwca.
Zatwierdzenie voucherów przez Komisję Europejską.
Na tym jednak się nie kończy. Bowiem Komisja Europejska ma wydać pozytywną rekomendację odnośnie wstrzymania zwrotów kosztów podróży. Oczywiście przepis ten zostanie uchwalony do czasu kiedy sektor turystyki upora się z kryzysem.
Co za tym idzie, firmy o profilu turystycznym będą mogły w sposób legalny oferować klientom vouchery na podróże. Termin ich wykorzystania zostanie określony. Aktualnie mowa o roku. Zaakceptowanie vouchera wiązać się będzie ze zwolnieniem przedsiębiorstwa z obowiązku wypłaty gotówki. Inicjatywa ta ma być przeprowadzona w taki sposób, żeby pasażerowie czy klienci biur podróży nie mieli wątpliwości, co do ich autentyczności.
Reasumując: Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie zdecydujecie się na podróż na podstawie vouchera, wówczas otrzymacie zwrot. Jednak przez wzgląd na to, że stanie się to dopiero, gdy wręczony voucher straci ważność, firmy będą miały większą szansę na przetrwanie a ich zobowiązania zostaną rozłożone w czasie.