Moskwa, dzień czwarty: Moskwa, pałac Kuskowo i przejażdżka marszrutką
Po dwóch dość intensywnych dniach zwiedzania przyszedł czas na chwilę wytchnienia. Jednym z miejsc, w których spokój i piękno doskonale ze sobą współistnieją, jest pałac Kuskowo. Rezydencja położona jest we wschodniej części miasta. Najlepiej dojechać do niej autobusem lub niespotykaną nigdzie poza byłym ZSRR marszrutką. Jednak o tym unikalnym sposobie podróżowania więcej słów poniżej.
Moskwa – Pałac Kuskowo. Wnętrza, ceramika i park
Posiadłość wybudowana przez hrabiego Piotra Szeremietiewa jest największym nie-carskim pałacem w Moskwie. Powstał według projektu francuskiego architekta w stylu wczesnoklasycystycznym. Jest to jedna z największych atrakcji Moskwy. Nie ma w mieście drugiej tak pięknej rezydencji. Wnętrza wyposażono zgodnie z ówcześnie panującą modą. Zręcznie połączono elementy klasycystyczne (kolumny) z typowo barokowym przepychem. Obecnie otwarty jest dla zwiedzających, pragnących przyjrzeć się z bliska komnatom pałacowym. Najlepiej wynająć przewodnika, który dokładnie wyjaśni wiele niuansów związanych z oglądanym wystrojem wnętrza. W Kuskowie mieści się również muzeum ceramiki. Zwiedzanie tego typu miejsc trzeba lubić, bo nie jest to rozrywka dla każdego. Odpoczynek w pałacu Kuskowo to również okazja do spaceru po pięknym ogrodzie.
Ogromny teren urządzono w stylu francuskim, dokładnie planując zasadzenie każdej rośliny, dbając o doskonałą harmonię wszystkich elementów. Największe wrażenie robi jednak idealnie przystrzyżony trawnik. Przechadzając się niespiesznie, można się natknąć na niewielkie (w porównaniu do pałacu) zabudowania rozrzucone po całym parku. Jednym z nich jest Dom holenderski. Właściciele pałacu przyjmowali w nim gości, wraz z którymi mogli w kameralnej atmosferze odpocząć od gwaru życia dworskiego. Dom urządzona tak, aby był możliwie najwygodniejszy i najprostszy w użytkowaniu, dlatego odnosi się wrażenie, że jest on żywcem wyrwany z Amsterdamu. Całe wyposażenie stanowią meble przywiezione z Niderlandów. Nieco dalej wybudowano Dom włoski, będący właściwie miejscem do przechowywania zbiorów ceramiki. Jednak chyba najciekawszym miejscem w pałacowym parku jest budynek Groty. Pawilon w założeniu miał imitować swoim wnętrzem jaskinię. Umieszczone wewnątrz liczne lustra oraz elementy dekoracyjne ani trochę nie przypominają jednak groty. Założenie ciekawe, jednak wykonanie takie sobie…
Dynamicznie rozwijające się miasta często cierpią na bark odpowiednich terenów zielonych. Podobne problemy przeżywa Moskwa. Pałac Kuskowo jest jednym z niewielu miejsc, w których możesz odetchnąć od wielkomiejskiego biegu, jaki zewsząd otacza cię w rosyjskiej stolicy.
Co to jest marszrutka i jak się nią poruszać
Marszrutka jest to środek transportu charakterystyczny dla całego byłego ZSRR. Najkrócej można je określić jako zbiorowe taksówki. Przejażdżka marszrutką jest również ciekawym przeżyciem. Choć od wielu lat trwa wymiana samochodów używanych do tego typu przejazdów, nadal możesz spotkać stare samochody dostawcze z upakowanymi miejscami siedzącymi wewnątrz. Głównie za korzystaniem z marszrutek przemawiają wysokości opłat. Bilet ma zawsze stałą cenę, dlatego przejazd jest bardziej opłacalny na dłuższych trasach. Opłata jest niższa od skorzystania z klasycznej taksówki, ale droższy od transportu miejskiego. Pojazdy zatrzymują się na każde żądanie pasażera chcącego wsiąść lub wysiąść. Jednak poruszają się one tylko po z góry wyznaczonych trasach. W jaki sposób funkcjonowanie tego typu samochodów jest opłacalne dla ich właścicieli? To jest dla mnie tajemnicą…