Moskwa, dzień drugi: W kierunku serca miasta – bajeczna Moskwa, Plac Czerwony

Każde miasto ma miejsce będące jego wizytówką. Takie miejsce ma również Moskwa. Plac Czerwony pojawia się w piosenkach i powieściach, jest on punktem, od którego powinieneś zacząć zwiedzanie rosyjskiej stolicy. Przy nim znajdziesz Kreml, Mauzoleum Lenina czy Sobór Uspieński. Prawdopodobnie tam zetkniesz się z największą liczbą obcokrajowców przebywających obecnie w rosyjskiej stolicy.

Lenin wiecznie żywy. Odwiedziny u rosyjskiej mumii

Pierwszym, co uderza podczas wizyty na Placu Czerwonym jest to, że… na zdjęciach wydaje się większy. Pewnie nie raz widziałeś ogromną paradę z okazji 9 maja. Tłumy żołnierzy dumnie maszerują po Placu w rytm uroczystych marszów. Taki widok rozbudza wyobraźnię. Jednak gdy osobiście staniesz w miejscu defilad, możesz poczuć się trochę zawiedziony. Zamiast ogromnej przestrzeni, znajdować się będziesz jedynie na sporym skwerku.

Obraz jacqueline macou Pixabay

Najważniejszym budynkiem przy Placu jest Kreml, jednak najpierw przyjrzyj się niewielkiej piramidzie znajdującej się u jego murów. Przy północno-wschodniej ścianie Kremla znajduje się niewielka kamienna konstrukcja w kształcie piramidy. Jest to miejsce pochówku ojca rewolucji komunistycznej – Włodzimierza Lenina. Nad głównym wejściem do grobowca znajduje się duży napis „Lenin”. Umieszczono go w taki sposób, aby nikt z przechodniów nie miał wątpliwości, że to właśnie tu spoczywa wódz. Niełatwym zadaniem jest dostanie się do wnętrza mauzoleum. Niemal zawsze przed wejściem gromadzi się spory tłum. Podobnie jak inne zabytki przy Placu Czerwonym, również i tu znacznie wzmocniono zabezpieczenia. Do kompleksu nie można wnosić kamer, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych itp., a plecaki i torby należy zostawić w szatni. Wszystko to związane jest z obsesją bezpieczeństwa, jaka zapanowała po zamachach w Biesłanie. Mumię Włodzimierza Lenina można oglądać we wtorki, środy, czwartki i soboty od 10:00 do 13:00 . Raz na 18 miesięcy grobowiec jest niedostępny dla zwiedzających z powodu prac konserwacyjnych. Ważną uwagą dla każdego odwiedzającego jest to, że w mauzoleum nie wolno się zatrzymywać. Całe zwiedzanie odbywa się w ruchu. Ma to zapobiegać wzajemnemu wchodzeniu sobie na plecy przez zwiedzających. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bowiem…po kilku godzinach spędzonych na oczekiwaniu przed wejściem, taki spacer może się okazać dość przyjemny! 😉

Luksusowa Moskwa. Plac Czerwony i GUM

Imponujący gmach znajdujący się naprzeciwko mauzoleum to GUM czyli Główny Powszechny Dom Towarowy (skrót pochodzi od rosyjskiej nazwy). Wybudowano go pod koniec XIX wieku, łącząc założenia budowli ze szkła i stali z elementami architektury ruskiej. Imponująca fasada dorównuje jedynie cenom wewnątrz. Wśród niemal tysiąca sklepów znajdują się najbardziej znane marki, jak i stoiska spożywcze. Łączy je jedno… astronomiczne ceny, bo trudno inaczej skomentować sytuację, gdy bochenek chleba kosztuje 10 USD. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przy Placu Czerwonym. Warto wejść do środka i obejrzeć ten monumentalny obiekt. Jednak szybkie zakupy w tym miejscu wydają się być kiepskim pomysłem.

Obraz jacqueline macou Pixabay

Kreml i inne zabytki przy Placu Czerwonym

Przed odwiedzeniem moskiewskiego Kremla, warto rozejrzeć się trochę po samym placu. Niedaleko siedziby GUM odnaleźć można spory kamienny okrąg. Jest to „Łobnoje miesto” – miejsce, w którym według podań, odbywać miały się egzekucje przestępców skazanych na śmierć. W rzeczywistości ścięto tam tylko jedną osobę oskarżoną o herezję, a sam postument wykorzystywany był jako miejsce do ogłaszania carskich dekretów. Jest to jedno z mniej znanych moskiewskich zabytków, jednak świetne miejsce na odpoczynek podczas intensywnego zwiedzania. Niedaleko Kremla znajduje się również najstarszy moskiewski pomnik przedstawiający Kuźmę Minina oraz Dymitra Pożarskiego – bohaterów z okresu Wielkiej Smuty.

Nie da się jednak ukryć, że głównym punktem odwiedzin Placu Czerwonego jest Kreml. W jego obrębie znajdują się najważniejsze rosyjskie sobory oraz ich wspólna dzwonnica, znana jako Wieża Iwana Wielkiego. Miłośnicy historii powinni odwiedzić muzeum w Zbrojowni Kremlowskiej oraz liczne pałace. Podczas odwiedzin w muzeach warto pamiętać, że w Rosji inna cena biletu obowiązuje obywatela, a inna, niestety znacznie wyższa, turystę. Dlatego czasem lepiej wmieszać się w tłum i nie afiszować się z aparatem.

Dodaj komentarz