Najpiękniejsze wodospady świata

Wodospady to fascynujące zjawisko. Jednak czy szeroko znane są inne poza Niagarą lub Salto Angel? Wiele wiadomości na temat tajemniczego piękna kaskad wodnych, znajdujących się w różnych zakątkach świata, pozostaje nieodkrytych przez większość ludzi. Jak dotrzeć do danych wodospadów i co można zobaczyć w ich okolicy – to informacje, które powinien poznać każdy podróżnik.

Wielki Kanion Islandii, czyli skaliste zbocza i potęga wodospadu Dettifoss

Najpiękniejsze wodospady świata z pewnością odnajdziesz na Islandii. Jednym z nich jest Dettifoss, który znajduje się w Parku Narodowym Vatnajökull w północno-wschodniej części kraju, niedaleko jeziora Mývatn. Nad wodospadem unosi się mgła, w której dostrzec można zwielokrotnioną, piękną tęczę. By móc w pełni podziwiać potęgę spadającej kaskadami wody, warto odwiedzić wschodnią stronę wodospadu, z której rozpościera się wspaniały widok na skalistą dolinę.

Jeśli planujesz wycieczkę pieszą, zapoznaj się ze szlakiem łączącym Dettifoss i Asbyrgi, który ma 34 km i biegnie przez malownicze tereny. Trasę pomiędzy Asbyrgi a wodospadem możesz również pokonać samochodem – żwirowa droga nr 862 jest jednak zamknięta podczas zimy ze względu na złe warunki pogodowe. Warto także sprawdzić przejezdność dróg nr 1 i 864.

Obraz annca Pixabay

Z pobliskich atrakcji, popularnym wśród turystów punktem jest również jezioro Mývatn, przy którego brzegu znajdziemy wspaniałe kąpieliska z gorącymi źródłami. Cisza, spokój i relaks to niezapomniane wrażenia, jakich tu doświadczysz. Warto wiedzieć, iż od 20 maja do 20 lipca wchodzenie na tereny w pobliżu jeziora Mývatn jest zabronione ze względu na wylęg ptaków, dlatego jeśli chciałbyś zobaczyć ten niezwykły akwen przy okazji zwiedzania Dettifoss – wybierz inny termin.

Detian – huk wody i bujna zieleń

Lazurową wodę i piękne wodospady możesz również podziwiać w prowincji Guangxi w południowo-wschodnich Chinach, niedaleko granicy chińsko-wietnamskiej, 272 km na północ od Hanoi. By dostać się w bezpośrednią okolicę wodospadów Detian, należy skorzystać z usług firm transportowych.

Wodospady Detian są czwartymi pod względem wielkości na świecie. Dodatkowo, stanowią największe spadki wody w Azji Południowo-Wschodniej, przez co przyciągają szerokie rzesze turystów. Wodospady Detian to miejsce magiczne – huk spadającej wody łączy się z tradycyjnymi pieśniami chińskimi śpiewanymi przez rybaków, którzy przybywają tu z okolicznych wiosek.

Obraz Phúc Tạ Pixabay

Jeśli lubisz kontemplować piękno wodospadów, wartym odwiedzenia miejscem jest również znajdujący się w sąsiedniej prowincji Huangguoshu, czyli: „Wodospad drzew o żółtych owocach”. Niezwykłe kaskady na rzece Baishui można obserwować z wielu miejsc. Jednak najciekawszym punktem, z którego roztacza się niesamowity widok na tęcze na stawie Xiniu, jest jaskinia znajdująca się za taflą spadającej z wodospadu Huangguoshu wody.

Najpiękniejsze wodospady świata i widoki niczym z pocztówek, czyli kaskady w chorwackim Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Dziewięćdziesiąt wodospadów w jednym miejscu? To możliwe tylko w pięknym zakątku znajdującym się w górach Kapela, około 140 km od Zagrzebia. Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji jest niezwykłą atrakcją turystyczną, a jego piękne wodospady, łączące turkusowe akweny, cieszą oko każdego podróżnika. Kręte ścieżki wśród niezwykle bujnej roślinności i przejrzysta, lazurowa woda to widoki, których nigdy nie zapomnisz.

Jeziora Plitwickie przez cały czas przechodzą niezwykłe transformacje – w wyniku obecnych w wodzie organizmów i stężenia minerałów kolor akwenów wodnych ciągle się zmienia, a z roku na rok przez wypłukiwanie skał przemienia się także układ teras. Wodospady można podziwiać na wiele sposobów: piesze trasy widokowe w parku zajmują od 2 do 8 godzin, dodatkowo jeziora można opłynąć statkiem wycieczkowym.

Obraz Andreas H. Pixabay

Prażące słońce Arizony i ożywczy chłód kaskad wody Havasu

Havasu to jeden z największych wodospadów w sercu ziemi zamieszkanej przez lud Havasupai. Ma 37 metrów i znajduje się w zapierającej dech w piersiach pustynnej oazie w głębi arizońskiego Kanionu Kolorado, przez który biegnie 16-kilometrowa trasa widokowa. Szlak ten jest dobrze oznakowany, przebyć go można na pieszo bądź na mule – zwierzęta wynajmowane są przez Indian na początku trasy, niedaleko parkingu. Na podróż w obie strony należy liczyć ponad dobę. Droga przez kanion prowadzi do małej osady, w której można zakupić jedzenie i inne artykuły niezbędne w podróży.

Pierwszym z wodospadów, jakie znajdują się na szlaku, jest Navajo Falls  (ok. 2,5 km od wspomnianej osady). Potem dociera się do Havasu. Tu można zażyć relaksującej kąpieli w przejrzyście błękitnych wodach wodospadu, które, pomimo panujących w Arizonie upałów, pozostają chłodne. Idąc dalej szlakiem trafisz na kemping – idealne miejsce na nocleg wśród pięknych, czerwonych masywów skalnych (cena – 10 USD od osoby, miejsce należy zarezerwować telefonicznie). Pozostałe wodospady znajdujące się w rezerwacie Havasupai – Beaver Falls i Mooney są zlokalizowane w tym samym kanionie.

Wodospad ginący w tajemniczej jaskini

Najpiękniejsze wodospady świata odnajdziemy także w Libanie. Baatara gorge jest niesamowitym wodospadem. Jego strumień prawie całkowicie wpada w podziemną jaskinię, która ze względu na trzy formacje skalne została nazwana „Jaskinią Trzech Mostów”. Wodospad jest najpiękniejszy do podziwiania tuż po zimie (na przełomie marca i kwietnia), gdy nadchodzą roztopy śniegów. Jego unikatowe walory tworzyły się poprzez wieki – woda drążyła swe ścieżki w jurajskim wapieniu, z którego powstały fantazyjnie ukształtowane skalne mosty. Wodospad znajduje się bardzo blisko Tannourine – możesz do niego dotrzeć na pieszo. Baatara gorge jest również jednym z punktów na trasie libańskiego szlaku górskiego (LMT). Podróż samochodem do wodospadu ze stolicy Libanu – Bejrutu, zajmuje około dwóch godzin, a trasa prowadzi przez piękne sady oliwne i gaje cedrowe.

Dodaj komentarz