Największe atrakcje Chin, które musisz zobaczyć

Chiny to najbardziej zaludnione państwo świata i jedno z największych pod względem powierzchni. Kraj jest również bardzo zróżnicowany geograficznie. Przeważają tam góry i wyżyny, nie brakuje jednak obszarów pustynnych, a także malowniczych plaż nad wodami Morza Chińskiego. Chińską Republikę Ludową warto odwiedzić nie tylko ze względu na ukształtowanie terenu.

Atrakcje Chin

Chiny to kraj z niezwykle bogatą historią i ogromnym dorobkiem kulturowym. Pozostałości po dawnych dynastiach tworzą niezwykły kontrast ze współczesnymi metropoliami pełnymi nowoczesnych budowli. Nie brakuje tam również zacisznych miasteczek schowanych pośród wspaniałych, górskich krajobrazów. Kraina ta kryje w sobie tajemnice, które warto poznać przy okazji zwiedzania. W ten sposób poznajemy bowiem również kulturę, tradycję, zwyczaje, ludzi. Aby chociaż częściowo zaznajomić się z z tym niezwykłym krajem, trzeba poświęcić nawet wiele tygodni na podróżowanie po nim. Przedstawiamy Ci zatem pięć miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w Chinach.

Pekin i Zakazane Miasto

Podróżując z naszego kraju do Chin, najlepiej wybrać się samolotem z Warszawy do Pekinu. Lot odbywa się bez przesiadek, co jest niezwykle wygodne, a przy okazji można zwiedzić wspaniałą chińską stolicę.

Pekin to miasto, w którym spotykają się dwa światy: starożytny oraz współczesny. Stolica pełna jest wspaniałych wieżowców i drapaczy chmur, w doskonałym stanie są tam jednak utrzymane zabytkowe budowle. Pekin kojarzy się przede wszystkim z Zakazanym Miastem i Świątynią Nieba, które stanowią bardzo znane atrakcje Chin. Zakazane Miasto jest starą dzielnicą stolicy, w której mieści się dawny Pałac Cesarski, pełniący obecnie funkcję Muzeum Pałacowego. Dzielnica obejmuje kompleks ponad ośmiuset pałaców oraz wielu innych budowli. Na szczególną uwagę zasługuje ogród cesarzy, gdzie możemy podziwiać wspaniałą roślinność, oczka wodne czy specjalnie sprowadzone z Wuxi potężne głazy skalne.

Największe atrakcje Chin, które musisz zobaczyć
Obraz PublicDomainPictures Pixabay

Szczególne miejsce w Zakazanym Mieście zajmuje Świątynia Nieba. Budowla ta znajduje się w samym centrum niezwykłej dzielnicy. Dawniej było to główne miejsce modłów o urodzaj na następny rok. Świątynia została zbudowana w miejscu, które uchodziło za punkt zetknięcia się nieba z ziemią.

Wielki Mur Chiński

Chyba jeden z najbardziej znanych symboli Chin. Najdłuższa budowla świata. Mur ciągnie się przez góry w północnej część Chin, od Zatoki Pohaj aż do Pustyni Gobi. Nie ma pewności, co do jego dokładnej długości, szacuje się jednak, że wynosi ona około 6500 km.

Historia powstania muru jest równie długa, sięga bowiem jeszcze czasów sprzed naszej ery. Początkowo zbudowane zostały pewne fragmenty przez skłócone ze sobą królestwa, które połączył ze sobą w III w. p.n.e. pierwszy władca zjednoczonych Chin – Szy Huang-ti (Czeng). Przez jego bezwzględność i okrucieństwo, Wielki Mur Chiński nazywany jest ścianą płaczu oraz najdłuższym cmentarzem świata. Za panowania Czenga pracowało przy nim około trzysta tysięcy ludzi, z czego wielu straciło przy tym życie. Z biegiem lat jednak został zaniedbany i opuszczony. Dopiero w VII w. n.e. odbudową muru zajęła się dynastia Suej, angażując do pracy prawie milion robotników.

Mimo wszystko Wielki Mur stanowi współcześnie jedną z największych atrakcji Chin. W 1987 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Największe atrakcje Chin, które musisz zobaczyć
Obraz Michael Drummond Pixabay

Songpan – tybetańska osada

Wschodnia część Środkowych Chin obfituje w miasteczka zamieszkiwane w dużej mierze przez Tybetańczyków. Jednym z nich jest Songpan – miejscowość znajdująca się w górach na wysokości około 2800 m n.p.m. Dzięki takiemu położeniu, można stamtąd ujrzeć wspaniałe widoki na okolicę. Nie jest to jednak jedyna atrakcja Songpan. Możesz tam podziwiać także liczne wodospady oraz turkusowe oczka wodne. Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia konia od jednej z agencji, co bardzo ułatwia i uprzyjemnia zwiedzanie.

W Songpan można spotkać również wielu mnichów buddyjskich oraz pozwiedzać pobliskie świątynie. Podróżnych zachwyca przede wszystkim przepiękna architektura tybetańskich miasteczek, odmienna kultura i tradycja, a także niespotykana atmosfera, która panuje między innymi w Songpan. Miejsce to jest doskonałe zarówno dla miłośników górskich wrażeń, jak i dla chętnych poznania innych zwyczajów i kultur.

Yangshuo – bajkowe miasteczko

Atrakcje Chin stanowią z pewnością niezwykłe krajobrazy. Można je podziwiać nie tylko w środkowej części kraju. Na południu również odnajdziesz malownicze widoki, które z pewnością urzekną Cię swoim pięknem. Nikt bowiem nie może oprzeć się niesamowitej przyrodzie występującej w tamtejszej okolicy.

Obraz Petr Ruzicka Pixabay

Yangshuo jest jednym z niewielkich miasteczek, które położone jest pośród krasowych wzgórz o niespotykanych kształtach. Czegoś takiego na pewno jeszcze nie widziałeś! Między zielonymi wzgórzami z pionowymi zboczami przepływają niewielkie rzeki, po których można popływać tratwą. Ten niezwykły rejs umożliwia nie tylko zrelaksowanie się, ale i podziwianie bujnej i kolorowej roślinności rosnącej przy brzegach. Warto również wybrać się na spacer pośród wspaniałych wzgórz lub na przejażdżkę rowerem, który za niewielkie pieniądze wypożyczysz u miejscowej ludności. Yangshuo to doskonałe miejsce dla osób lubiących zaciszne miejsca oraz aktywny wypoczynek w otoczeniu niezwykłych widoków.

Starożytna Stolica Nanjing

W Chinach znajdują się cztery miasta, które określa się mianem Starożytnej Stolicy. Są to: Pekin, Xian, Luoyang oraz Nanjing. To ostatnie znajduje się na wschodnim wybrzeżu kraju. Jest to duże miasto, zamieszkiwane przez ponad osiem milionów ludzi. Podobnie jak Pekin doskonale łączy w sobie nowoczesność ze starożytnymi zabytkami, których tam nie brakuje. Jeżeli naprawdę pragniesz poznać liczne atrakcje Chin i kulturę tego niezwykłego kraju, musisz odwiedzić Nanjing. Wizyta w mieście pozwoli Ci poznać jego historię, zwiedzić dawne świątynie, mauzolea i grobowce. Warto również wybrać się przynajmniej do jednego z licznych muzeów.

Oprócz nowoczesnych budynków i starożytnych zabytków, w mieście znajduje się wiele ogrodów oraz parków, w których można pospacerować i odpocząć po wielogodzinnym zwiedzaniu. Na uwagę zasługuje także Purpurowa Góra ulokowana pod miastem. Miejsce to szczególnie spodoba się miłośnikom przyrody, na jej zboczu bowiem znajduje się wiele przepięknych parków krajobrazowych.

Dodaj komentarz