Opuszczone miejsca na świecie.
Opuszczone miejsca czasem wieją grozą, ale coraz częściej znajdują się ich wielbiciele, którzy odkrywają w nich wiele uroku i tajemniczości. Nierzadko przypominają też o pewnych tragediach, do jakich tam doszło. Na świecie są tysiące takich miejsc, my skupimy się na kilku najbardziej godnych uwagi. Przynajmniej z naszego subiektywnego punktu widzenia…
1. Prypeć, Ukraina.
26 kwietnia 2020 r. minęły 34 lat od wybuchu reaktora w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Dzień później 50 tysięczna społeczność została przymusowo wysiedlona. Początkowo przesiedlenie mieszkańców miało mieć charakter tymczasowy. W konsekwencji nie dane im było wrócić do swoich mieszkań. Prypeć miała być „atomowym” osiedlem przyszłości, ostatecznym dowodem triumfu socjalizmu nad kapitalizmem. Zanim popadła w ruinę, była krainą mlekiem i miodem płynącą. Zamysłem ZSRR było zaplanowanie i wybudowanie miasta idealnego o świetlanej przyszłości. W swojej świetności trwało przez zaledwie 16 lat. W wyniku wybuchu wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej, miasto opustoszało w kilka godzin i takie pozostaje do dziś.

2. Kolmanskop, Namibia.
W południowej Namibii, kilkanaście kilometrów od portu Lüderitz znajduje się opanowane przez pustynny piasek wymarłe miasto górnicze Kolmanskop . Założono je 1908 roku, po odnalezieniu w tym rejonie bogatych złóż diamentów. Niestety po I wojnie światowej złoża nie przynosiły już odpowiednich dochodów, a w latach 30. miasto zaczęło pustoszeć. W 1956 roku zostało całkowicie opuszczone. Aktualnie jest to obszar zainteresowań fotografów i turystów z całego świata.

3. Studnia Sintra, Portugalia.
W rezydencji Quinta da Regaleiraw, nieopodal miasta Sintra (Portugalia) natrafić można na tajemniczą studnię. Składa się ona ze 135 schodów, podzielonych na 9 części (jak w Piekle Dantego). Co ciekawe, nie używano jej nigdy zgodnie z jej przeznaczeniem. Służyła za to jako miejsce masońskich inicjacji.

4. Szpital Beelitz-Heilstätten, Beelitz, Niemcy.
Beelitz. To tam, ponad 100 lat temu powstał słynny szpital dla gruźlików. Uzdrowisko stworzono z myślą o robotnikach III Rzeszy. W czasie I wojny światowej słynne uzdrowisko zamieniło się w szpital wojskowy i w 1916 roku gościło pod swoim dachem rannego w bitwie pod Sommą szeregowca… Adolfa Hitlera. Po II wojnie światowej obiekt dość często zmieniał swych właścicieli. Najpierw przejęli go Rosjanie, następnie trafił w prywatne ręce, by ostatecznie obrócić się w kompletną ruinę.

5. Varosha Beach Resort, Famagusta, Cypr Północny.
Varosha to malownicza dzielnica Famagusty. Jeszcze przed 1974 rokiem słynęła z luksusowych, nadmorskich kurortów i rozmaitych miejsc rozrywki. Gościły tu swego czasu takie osobistości jak: Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot i Richard Burton. Obecnie dzielnica przeobraziła się w zgliszcza. Nieobce są tu zjawiska paranormalne, występujące w pobliżu opustoszałych ruin. Tak przynajmniej od lat twierdzą mieszkańcy. Często słyszą oni krzyki kobiet oraz widzą przezroczyste zjawy przechadzające się po hotelowych halach.

6. Cmentarz pociągów, Uyuni, Boliwia.
Ten cmentarz prawdopodobnie by nie powstał, gdyby nie zaproszenie do Boliwii grupy inżynierów z Wielkiej Brytanii. Mieli oni zaprojektować sieć kolejową, łączącą centralną część kraju z portami położonymi nad Oceanem Spokojnym. Bowiem do 1879 r. Boliwia miała dostęp do oceanu. Pociągami chciano transportować surowce z Andów.
Przemysł wydobywczy jednak upadł w latach 40. ubiegłego wieku, a stare i niepotrzebne już lokomotywy i wagony zaczęto składować właśnie pod Uyuni. Po latach cmentarzysko stało się turystyczną atrakcją. Miejsce nie jest w żaden sposób ogrodzone i może odwiedzić je każdy.

7. Buzludzha, Bułgaria.
To pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii, wzniesiony w roku 1981 przez ówczesne władze. Miejsce w którym się znajduje nie jest bynajmniej dziełem przypadku.W roku 1868 odbyła się tu ważna bitwa powstańców dowodzonych przez Hadżiego Dimityra z Turkami, a 23 lata później, zorganizowano tajne spotkanie założycielskie bułgarskich socjalistów, zwane kongresem buzłudżańskim. Obiekt miał scalać idee komunistyczne z mitem powstania niepodległego państwa bułgarskiego. Po upadku komunizmu w roku 1989, budowla zaczęła stopniowo tracić dawny blask i przechodzić w fazę rozkładu. Niemniej, mieszkańcy po dziś dzień darzą to miejsce sentymentem.

8. Dworzec kolejowy w Canfranc, Hiszpania.
Wybudowany w latach 20., niespełna kilka kilometrów od granicy z Francją znajduje się olbrzymi, opuszczony dworzec kolejowy Canfranc. Miał on znacząco ułatwiać przemieszczanie się pasażerów między Francją a Hiszpanią. Niestety jego potencjał nie został należycie wykorzystany.
Budowa tunelu rozpoczęła się w lipcu 1912 roku, z inicjatywy Francuzów. Miał on połączyć francuskie miasteczko Pau, z hiszpańskim Canfranc. Sam dworzec miał 240 m długości, 300 okien i 156 drzwi. Obiekt miał możliwie jak najlepiej sprostać oczekiwaniom pasażerów. W związku z tym, na jego terenie powstała też restauracja, bar i hotel. W chwili oddania do użytku był to jeden z największych dworców w Europie. Po zakończeniu II wojny światowej przez kilka lat dworzec stał niewykorzystany i stopniowo popadał w ruinę. Obecnie dworzec Canfranc jest zamknięty dla osób postronnych.

9. Red Sands Sea Forts, Wielka Brytania.
To zespół potężnych spektakularnych morskich ufortyfikowanych wież, usytuowanych we wschodniej Anglii u ujścia Tamizy i Mersey do Morza Północnego. Obwarowania te powstały w latach czterdziestych XX wieku, a ich głównym projektantem i budowniczym był brytyjski konstruktor i inżynier Guy Anson Maunsell. Zadaniem fortów miała być ochrona ważnych angielskich portów oraz wybrzeża przed atakami niemieckich wojsk zarówno z powietrza jak i wody. Po wojnie cześć fortów została rozebrana, a pozostałe służyły wojsku przez jakiś czas, po czym zostały opuszczone. Przez kolejne lata zaniedbania oraz woda przyczyniły się do znacznej degradacji budowli. Obecnie planuje się ich renowację i udostępnienie turystom.

10. Podwodne miasto w Shi cheng, Chiny.
Shi Cheng, czyli Lwie Miasto to starożytna metropolia, powstała około 1300 lat temu, która dziś leży na głębokości 26-40 m pod wodą. Miasto i dolina zostały celowo zalane w 1959 roku, aby stworzyć sztuczne jezioro i elektrownię wodną. Dziś to miejsce wydaje się być wyjątkowym rajem dla płetwonurków.

Mieliście okazję odwiedzić któreś ze wspomnianych miejsc?