Rzym, jakiego nie znacie. Oto mniej znane atrakcje Rzymu

Nie ma chyba osoby, która nie potrafiłaby wymienić chociaż jednej rzeczy, kojarzącej się jej z Wiecznym Miastem. Sława tego miejsca nie oznacza wcale, że Rzym ma do zaoferowania jedynie Koloseum, Kaplice Sykstyńską bądź liczne muzea z cennymi eksponatami. Oto Rzym od jego mniej znanej, ale wcale nie mniej ciekawej strony.

Bogata stolica europejska

Rzym bez wątpienia jest jednym z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Zawdzięcza to zabytkowej architekturze, romantycznemu klimatowi, który co roku przyciąga miliony turystów oraz znajdującej się w jego obrębie stolicy papieskiej, czyli Watykanowi. Tłumy pielgrzymów czy gigantyczne kolejki do kolejnego muzeum mogą okazać się uciążliwe.

Forum Romanum/fot. http://www.pinterest.com/pin/574631233676065565/
Forum Romanum/fot. http://www.pinterest.com/pin/574631233676065565/

Niech nikogo jednak nie zniechęci obowiązkowy program zwiedzania dostępny w przewodnikach – Rzym to miasto oferujące wiele atrakcji, których nie znajdziesz w większości poradników. I właśnie tę stronę stolicy Italii, nieco romantyczną, z dozą humoru i niespotykanego nigdzie indziej włoskiego podejścia do życia, dostrzegło wielu reżyserów i poczytnych pisarzy. I tak mamy komedię Woody’ego Allena „Zakochani w Rzymie”, genialną rolę Audrey Hepburn w „Rzymskich wakacjach”, trzymający w napięciu bestseller „Anioły i demony” Dana Browna, a także wiele innych dzieł, dla których Wieczne Miasto stało się natchnieniem.

Wieczne Miasto – śladami mieszkańców

Jeżeli przyjechałeś do Rzymu, aby poznać tutejszy styl życia, a niekoniecznie zobaczyć cel większości wycieczek, czyli Koloseum, Forum Romanum czy Plac św. Piotra, warto podążyć śladami… mieszkańców i z ich pomocą odkryć mniej znane atrakcje Rzymu. Nie ma lepszego sposobu, aby poczuć zapachy, smaki i kulturę tego miasta, niż przyjrzeć się jego mieszkańcom. Miejscem wręcz idealnym, ukazującym włoskie zwyczaje jest dzielnica, znajdująca się nad lewym brzegiem Tybru – Trastevere, czyli Zatybrze. Zamieszkiwana przez biedotę, głównie Żydów, w czasach starożytnych została spalona przez Nerona.

Współcześnie, miejsce to podlega postępującej rewitalizacji, wskutek czego coraz liczniej spotyka się tu artystów, ludzi zamożnych i tych, którzy szukają prawdziwie włoskiego klimatu. Dawne getto stało się przez to jednym z modniejszych miejsc Romy. W Rzymie wszelkie kawiarnie są pewnego rodzaju instytucją, a poranne picie miniaturowego espresso urasta do rangi symbolu kultury.

Zatybrze jest właśnie dzielnicą pachnącą świeżo zaparzoną kawą, pełną małych kafejek, w których od rana słychać gwar żywo rozmawiających między sobą Włochów. Będąc tam, warto przysiąść w cieniu urokliwych kamieniczek i rozkoszować się widokiem malowniczych ulic, które od lat zachowują swój niezwykły charakter. Właśnie na tych ulicach nakręcono perłę neorealizmu włoskiego, a mianowicie „Złodziei rowerów” reżyserii Vittoria De Siki.

Dzielnica Trastevere to także nie tak tłumnie odwiedzane zabytki. Są tu miejsca takie jak jeden z najstarszych romańskich kościołów w mieście – Santa Maria in Trastevere bądź Kościół Świętej Cecylii z kryptą, w której przechowywane są jej relikwie.

Kościół św. Marii/fot. http://www.pinterest.com/pin/446560119271948276/
Kościół św. Marii/fot. http://www.pinterest.com/pin/446560119271948276/

Jednak bezkompromisowo najbardziej popularną atrakcją Zatybrza jest największy w Rzymie pchli targ Porta Portese. Można zaleźć na nim wszystko, począwszy od bielizny i ubrań, poprzez meble i rowery, a nawet cenne antyki. To raj dla ludzi polujących na nieprzeciętne towary – czy pięknie zdobiony porcelanowy wazon albo obraz z panoramą miasta, oprawiony w złota ramę nie okazałby się wyjątkową pamiątką przywiezioną z Rzymu?

Trastevere to dzielnica, która tętni życie 24 godziny na dobę. Muzyka na żywo, uliczni artyści, restauracje ze wspaniałym winem i jedzeniem oraz swobodna, nieco artystyczna atmosfera – nic dziwnego, że Rzymianie szukający dobrej zabawy wybierają właśnie to miejsce.

Mniej znane atrakcje Rzymu – Monti i Pigneto

Lewobrzeżna część Rzymu pozwala spojrzeć, na niektóre rzeczy z dystansem i odkryć stolicę Włoch, której nie poznasz, podążając szlakami wyznaczonymi przez przewodniki. W samym sercu Rzymu, w otoczeniu największych zabytków i reprezentatywnych zabudowań, ukrywa się dzielnica Monti. Położona w centrum miasta, ze względu na swój klimat przypomina raczej wioskę, w której czas płynie wolniej, a ludzie potrafią celebrować każdą chwilę.

Dzielnica Monti/fot. http://www.pinterest.com/pin/359654720212357600/
Dzielnica Monti/fot. http://www.pinterest.com/pin/359654720212357600/

Monti to najstarsza część Wiecznego Miasta, którą przeplatają labirynty wąskich uliczek ze znajdującymi się na nich butikami vintage, klimatycznymi kafejkami oraz barami o artystycznym charakterze. Piazza della Madonna dei Monti – kilka schodków i niczym niewyróżniająca się fontanna. Jednak to właśnie ten plac stanowi centrum życia mieszkańców dzielnicy.

Niezauważane przez większość turystów Monti, schowane w cieniu monumentalnych zabytków – to tutaj spotykają się Włosi, lokalni artyści oraz bawiące się dzieci. Jeżeli chcesz przywieść z Rzymu wyróżniającą się pamiątkę, miejsce to jest najlepszym do zrobienia zakupów. Tradycyjne włoskie sklepiki sąsiadują tutaj z butikami z unikatową odzieżą oraz wyrobami rękodzielniczymi. Mimo położenia w centrum Rzymu, bez problemu znajdziesz tutaj miejsce, aby na chwilę przysiąść i w spokoju przyjrzeć się Wiecznemu Miastu.

Dzielnicy Pigneto, znajdującej się we wschodniej części Rzymu, również nie spotkasz w przewodnikach. Na pierwszy rzut oka Pigneto może odstraszać ze względu na kiepski stan niektórych budynków, obdrapane ściany z graffiti i gorszące napisy. Dla niewtajemniczonych może to być odpychające, natomiast tak naprawdę Pigneto jest chyba najbardziej artystyczną dzielnicą Rzymu. Inspiruje młodych artystów i zachęca do tworzenia nowych trendów będących połączeniem współczesności i antycznego klimatu tego miasta. Wraz z nadejściem zmroku, to miejsce ożywa i przyciąga fanów dobrej zabawy, pysznego jedzenia oraz wytrawnego wina, zarażając ich swoją energią i chęcią odwiedzenia go ponownie.

Tablica życzeń w dzielnicy Pigneto/fot. http://www.pinterest.com/pin/151152131215038006/
Tablica życzeń w dzielnicy Pigneto/fot. http://www.pinterest.com/pin/151152131215038006/

Rzymskie zacisze

Podążając szlakiem mniej znanych rzymskich atrakcji, warto odwiedzić także Testaccio. Ta położona praktycznie w centrum miasta dzielnica o nieco folklorystycznym charakterze, kultywująca włoskie tradycje, jest miejscem gdzie czas się zatrzymał. Testaccio przypomina raczej małe miasteczko z licznymi kramami i stoiskami ze zdrową żywnością. Lokale gastronomiczne, kafejki, klimatyczne restauracje, zachęcają pysznym i świeżym jedzeniem, a do tego dużo tańszym niż w tych znajdujących się przy głównych szlakach turystycznych. W Testaccio zjesz smacznie i niedrogo, z dala od zatłoczonych lokali.

Dawna przemysłowa dzielnica stała się miejscem przyjaznym artystom, obfitującym w wystawy i przedstawienia teatralne. Mniej znane atrakcje Rzymu, znajdujące się w Testaccio to między innymi jeden z oddziałów Muzeum Sztuki Współczesnej – MARCO, oddający klimat tego miejsca, a także aktywizujący mieszkańców.

Dzielnica Testaccio/fot. http://www.pinterest.com/pin/46584177368795316/
Dzielnica Testaccio/fot. http://www.pinterest.com/pin/46584177368795316/

Mówi się, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Miasto jest jednym z filarów europejskiej cywilizacji i kultury. Dzięki monumentalnym zabytkom, przedstawia niezwykle ważną kartę historii. Jednak Rzym to nie tylko antyk, ale także współczesność i ludzie, którzy ją tworzą. Odłóż przewodnik i już dzisiaj poznaj Rzym, z zupełnie innej strony.

Dodaj komentarz