Węgry. Atrakcje Szentendre – miasto artystów i muzeów

Zaledwie 20 kilometrów od Budapesztu znajduje się małe turystyczne miasteczko Szentendre. W przeszłości było kolebką artystów, którzy z dala od stolicy szukali spokoju i inspiracji pomiędzy bardzo wąskimi, brukowanymi uliczkami. Dziś, pośród barokowej architektury, wciąż odczuwa się tutaj klimat starego ośrodka, w którym można znaleźć niecodzienne muzea.

Marcepan na pierwszym miejscu

Muzeum Marcepanu to najsłynniejsza atrakcja miasta. W kilku małych salach można podziwiać portrety władców Węgier, budynek parlamentu budapeszteńskiego czy wielką postać Michaela Jacksona, a to wszystko wykonane właśnie z… marcepanu. To jedyne tego typu miejsce na całym świecie. Przy każdej starannie wykonanej rzeźbie widnieje dokładny opis dzieła z jego wagą i czasem wykonania. Dodatkowo, za szybą można podejrzeć proces tworzenia tego typu produkcji.

Gdy nabierzesz ochoty na słodkości, w małym budynku mieści się również cukiernia oraz sklepik z marcepanowymi rzeźbami.

Dusze artystów unoszą się nad miastem

Obecnie Szentendre nastawione jest głównie na turystykę. Na początku XX wieku było jednak miastem, do którego ochoczo przyjeżdżali węgierscy artyści. W niektórych miejscach wciąż można poczuć ducha artystycznego ośrodka, a pamiątką pozostają liczne galerie oraz muzea poświęcone poszczególnym twórcom.

Obraz azsudr Pixabay

Wśród wielu tego typu miejsc można obejrzeć kolekcję dzieł malarskiego małżeństwa Margit Anny i Imre Amosa czy rodzinne muzeum Karolya Ferenczyego, nazywanego ojcem węgierskiego impresjonizmu i postimpresjonizmu oraz założycielem węgierskiego modernizmu. Warto również odwiedzić nietypowe muzeum poświęcone Margit Kovacs, w którym znajduje się piękna ceramika autorstwa wybitnej węgierskiej rzeźbiarki. Liczne prace można oglądać również w Galerii Sztuki Szentendre, która w zabytkowym budynku znajduje się na głównym placu miasta, Fo ter.

Atrakcje Szentendre – obiekty sakralne

Przechadzając się po tym małym mieście, warto również zwrócić uwagę na obiekty religijne. Okazuje się, że w Szentendre znajduje się najmniejsza na świecie synagoga, która jest jednocześnie domem pamięci poświęconej żydowskiej rodzinie Szanto.

Najsłynniejszym obiektem kultu religijnego w mieście jest jednak cerkiew Zwiastowania z XVIII wieku. Warto zajrzeć do środka dla przepięknych rokokowych ikonostas, pokrywających całe ściany budynku. Cerkiew znajduje się w centrum i jest jednym z symboli miasta. Piękne ozdobiona jest również katedra Belgradzka, w której znajduje się muzeum z artystycznymi pracami, tworzonymi między XV i XX wiekiem.

Poznaj życie węgierskiej wsi

Praktycznie wszystkie atrakcje Szentendre znajdują się w okolicach głównego placu. Jedynie na obrzeżach miasta mieści się największy na Węgrzech skansen – Otwarte Muzeum Etnograficzne. Miejsce rozpościera się na 60 hektarach i składa się z 312 tradycyjnych budynków, w których można poczuć folklor dawnej wsi. Przedstawiane jest rękodzieło, przygotowywanie posiłków, a także inne codzienne czynności dawnej węgierskiej wsi. Warto zajrzeć do kalendarza imprez, ponieważ kilka razy do roku w skansenie odbywają się większe wydarzenia.

Obraz Irén Nemess Pixabay

Na miejsce z centrum można spokojnie dojechać publicznym autobusem, a normalny bilet do muzeum kosztuje 1800 HUF (24 PLN).

Zasmakuj w węgierskim winie

W XVIII wieku w Szentendre rozpoczęto masową uprawę winorośli w celu stworzenia węgierskiej stolicy winiarstwa. Plan się nie powiódł, ale w mieście znajduje się Narodowe Muzeum Wina, w którym można poznać całą historię tego trunku na bogatych w winiarskie regiony Węgrzech.

Naturalnie na miejscu odbywa się degustacja i można zaopatrzyć się w najlepsze rocznikowo butelki. Sklepowa piwniczka jest zaopatrzona w gatunki z aż 22 różnych regionów Węgier. W budynku mieści się również restauracja.

Idealne miejsce na jednodniowy wypad

Największe atrakcje Szentendre można spokojnie obejrzeć w ciągu dnia. W trakcie wycieczki warto zajrzeć do jednej z małych kawiarenek, które często znajdują się w ładnie udekorowanych dziedzińcach. Miasto jest obecnie nastawione głównie na turystów, dlatego lepiej wcześniej sprawdzać ceny. Normalne bilety do muzeów i galerii zazwyczaj kosztują od 300 do 600 HUF (4-8 PLN), a studenci, seniorzy i dzieci mogą liczyć na pokaźne zniżki.

Do Szentendre z Budapesztu można dostać się koleją HEV (40 minut), autobusem, a w okresie letnim również promem. Oba miasta leżą bowiem nad Dunajem. W sezonie miasteczko oblegane jest przez sporą ilość turystów, dlatego dużo przyjemniej jest tutaj wiosną oraz jesienią. Większość atrakcji otwartych jest przez cały rok, a podczas Bożego Narodzenia jest to jedno z najpiękniej udekorowanych miast w regionie.

W Szentendre nie będzie również problemów z pozostaniem na noc. W mieście znajduje się dość bogata baza noclegowa z hotelami i pensjonatami w różnych cenach.

Dodaj komentarz