Wyspa Yakushima – piękno japońskiej przyrody

Zlokalizowana na północnym krańcu archipelagu Ryukyu Yakushima, pokryta jest granitowymi skałami i niezwykłą roślinnością. Bogata flora, jaką tu spotkasz, pozostaje w nienaruszonym stanie od setek lat i swym naturalnym pięknem przyciąga wielu amatorów zwiedzania dziewiczych terenów.

Podstawowe informacje

Yakushima (lub Yaku) znajduje się na południe od wyspy Kiusiu, w prefekturze Kagoshima. Nie jest gęsto zaludniona, ale małą ilość jej mieszkańców rekompensuje liczba przybywających turystów – głównie Japończyków – będących amatorami pieszych wycieczek. Ta wulkaniczna wyspa jest popularnym celem podróży dzięki przynależności do Parku Narodowego Kirishima – Yaku, powstałego ze złączenia Parku Kirishima i pewnej części terenów podlegających Yaku w 1964 roku. Wyspa Yakushima w części objęta jest także specjalną ochroną dzięki dzikiej i nienaruszonej florze, tak rzadko spotykanej na Wyspach Japońskich. Miejsce to i jego piękno podziwiane są nie tylko przez turystów. Unikatowy, przesycony zielenią krajobraz, zainspirował Hayao Miyazakiego do stworzenia „Ksieżniczki Mononoke”.

Obraz veronica111886 z Pixabay

Jak się tu dostać?

Wyspa posiada port lotniczy, na który można dotrzeć samolotem z Osaki (cena regularna to około 34000 JPY – 1000 PLN) lub Fukuoki (24000 JPY – około 710 PLN) – warto skorzystać ze zniżek dla obcokrajowców, oferowanych przez spółki przewozu lotniczego, mogących obniżyć koszt przelotu nawet o ponad połowę! Jeśli wyruszasz z Tokio, musisz wcześniej dotrzeć do Kagoshimy. Miasta te są połączone trasami shinkansenu – pociągu osiągającego bardzo duże prędkości. Trasę przemierzyć można również za pomocą samolotu lub autobusu wycieczkowego. Z Kagoshimy na Yaku można dotrzeć promem wyruszającym co rano z Kagoshima New Port. Tym środkiem transportu wodnego przewożone są także samochody. Tę samą trasę pokonują również łodzie o większej prędkości – przejazd nimi jest zdecydowanie droższy, ale zajmuje 3, a nie 6 godzin!

Transport na wyspie

Yaku jest miejscem, w którym dość łatwo się odnajdziesz, jeżeli przemieszczasz się za pomocą samochodu. Wyspa Yakushima posiada główną drogę, która obiega nią całą i zamyka się w okrąg. Główne atrakcje, takie jak gorące źródła, wodospady, muzea czy plaże, leżą w jej pobliżu. Jeśli chcesz skorzystać z komunikacji miejskiej, wybierz jednego z dwóch przewoźników – Tanegashima-Yakushima Kotsu lub Matsubanda Kotsu. Autobusy odjeżdżają co około godzinę i są skomunikowane z miejscami takimi jak Port Miyanoura czy Park Yakusugi. Za odpowiednio 2000 JPY (60 PLN) i 3000 JPY (90 PLN) można zakupić jedno- lub dwudniowy karnet na przejazdy.

Naturalne piękno, czyli co warto zobaczyć na Yakushimie

Dzięki niezwykłym krajobrazom i unikatowym roślinom, w 1993 roku wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Liczące nawet do kilku tysięcy lat, a dawniej uważane za święte, „Japońskie cedry” są jednym ze składników pięknych, nietkniętych przez niszczycielską działalność człowieka lasów umiarkowanych. Są to nieliczne pozostałości pierwotnej roślinności Japonii, która w większości została wycięta przez zwiększającą się liczbę ludzi w kraju kwitnącej wiśni. Starożytne drzewa porasta gęsty mech, będący ważną częścią ekosystemu wyspy. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą różnorodność flory, jaką można tu odkryć – przez specyficzne położenie geograficzne Yakushimy spotkasz na niej zarówno rośliny charakterystyczne dla klimatu subtropikalnego, jak i subalpejskiego! Chronione lasy cedrowe na Yaku są domem dla wielu gatunków zwierząt, na przykład jeleni i makaków japońskich.

Obraz kojikamei z Pixabay

Wyspa Yakushima – centrum atrakcji dla amatorów trekkingu i pięknych widoków

Góry znajdujące się na wyspie, zwane Alpami na wodzie, są miejscem idealnym dla wielbicieli pieszych wycieczek. Zbocza, okryte wirującymi wstęgami mgły, wyglądają naprawdę bajecznie w świetle wschodzącego słońca. Wśród gór znajdziesz liczne wodospady, na przykład znajdujący się w południowo-wschodniej części wyspy Senpiro no Taki, staczający masy wody z granitowego, górskiego zbocza. Wodospad warto zobaczyć po silnej ulewie – wtedy jego wody sprawiają wyjątkowo monumentalne wrażenie.

Innym, mniej popularnym miejscem, ale wartym zobaczenia, są mokradła Hananoego. Szlak pieszy, który do nich dociera, ma 8,4 km i zaczyna się w leżącym w centralnej części wyspy Parku Yakusugi. Biegnie on przez wartkie strumienie i wśród leciwych cedrów. By zobaczyć dokładniej okolicę, warto wspiąć się na punkt widokowy Mihirashi, skąd roztacza się wspaniały widok na porośnięte drzewami zbocza. Szlak wymaga jednak wytrwałości – przejście trasy w obie strony zdecydowanie zajmie cały dzień. Dodatkowo, w Parku Yakusugi warto zobaczyć monolityczną skałę Tachuu Dake, a także Yakusugi Shizenkan, czyli muzeum historii wyspy, badające przede wszystkim naturę drzew cedrowych. Innym, równie pięknym rezerwatem natury, jest Shiratani Unsuikyo. Wybierz się tu, jeśli chcesz spacerować otoczony leciwymi cedrami i zielonym mchem.

Kiedy zaplanować wyjazd?

Wiosna i lato na Yakushimie są porami deszczowymi. Pozostała część roku nie obfituje w opady. Profilu pogodowego wyspy nie można jednak jednoznacznie określić – temperatury w poszczególnych jej częściach znacznie się wahają. Przy wyborze daty przyjazdu warto zwrócić uwagę na terminy wakacji w Japonii, kiedy to rzesze turystów przybywają oglądać popularne atrakcje przyrodnicze, takie jak wodospad Senpiro. Jeśli chcesz ominąć największy tłok, nie planuj wycieczki w trakcie japońskich świąt – w dni wolne od pracy, czyli na przykład podczas Złotego Tygodnia (przełom kwietnia i maja) i w sierpniu, w czasie trwania Obon – japońskiego święta zmarłych.

Dodaj komentarz