Francja. Atrakcje Alzacji

Alzacja pełna jest wyjątkowych miejsc, małych miasteczek, domów z muru pruskiego i donic z pelargoniami. W centrum każdej osady znajdziemy restaurację, do której warto zajrzeć, aby skosztować pysznych dań kuchni francuskiej, bo Alzacja to także teren z największym zagęszczeniem lokali posiadających gwiazdki Michelin’a. To region leżący na styku kultur, będący królestwem białego wina i foie gras (pasztet z gęsich wątróbek), gdzie mieszkańcy podkreślają swoją regionalną tożsamość.

Darmowe przejazdy

Alzacja to najmniejszy region Francji, ma 190 km długości i 50 km szerokości, co ułatwia jej zwiedzanie. Położona jest w północno-wschodniej części kraju, na granicy z Niemcami i Szwajcarią. Co niezwykłe we Francji, Alzację zwiedzimy podróżując darmowymi autostradami. Dostać się do Alzacji możemy na kilka sposobów: własnym samochodem, podróżując cały czas autostradami albo lecąc samolotem do Stuttgartu, a dalej autobusem rejsowym. Z Polski do Strasburga samolotem można dolecieć również z przesiadką we Frankfurcie nad Menem.

Stolica Europy

Stolicą Alzacji jest Strasburg. To miasto, w którym siedziby mają jedne z najważniejszych instytucji europejskich: Parlament Europejski, Rada Europy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka – niektóre z nich możemy zwiedzić.

Śródmieście Strasburga zostało w 1988 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajduje się ono na wyspie otoczonej kanałami, z licznymi zabytkowymi budowlami z czerwonego piaskowca. Tutaj także znajduje się Katedra Notre-Dame (Najświętszej Marii Panny), z działającym zegarem astronomicznym, na którym, pośród wielu portretów, odnajdziemy także podobiznę Mikołaja Kopernika.

Na terenie śródmieścia funkcjonuje Mała Francja. Atrakcje Alzacji to kamienice z muru pruskiego i liczne knajpki, których zagłębiem jest ten teren. Miasto zwiedzić można podczas rejsu po kanałach, ciekawą alternatywą jest także przemieszczanie się rowerem po mieście – w Strasburgu znajduje się ponad 500 km ścieżek rowerowych, co zdecydowanie zachęca do tego typu aktywności.

Obraz WikimediaImages Pixabay

Szlak Win Alzackich

Alzacja należy do najstarszych regionów winiarskich na świecie. Uprawa winorośli odbywa się tu od trzech tysięcy lat. Podczas wyprawy Szlakiem Win Alzackich można spróbować siedmiu szczepów alzackich winorośli, z których powstają wina białe, na czele z produkcją rieslinga i gewurztraminer. Jedyne wino czerwone powstaje ze szczepu pinot noir.

Szlak wiedzie przez wzgórza wypełnione uprawą winorośli. Zajmuje teren od Thann pod Colmar do Marlenheim w okolicach Strasburga, przecina malownicze wioski i miasteczka słynące z produkcji wina. Wybierając się w podróż szlakiem, nie można pominąć miasteczka Riquewihr, które zostało założone w VIII wieku i uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych i najlepiej zachowanych miast średniowiecznych. Ponieważ miasto otoczone jest murem, na jego obszarze po dziś dzień nie ma współczesnych zabudowań.

Najlepszy okres na odwiedzenie tego regionu to jesień, ponieważ od połowy września zaczyna się winobranie, które trwa około miesiąca. W trzeci czwartek listopada odbywa się Beaujolais Nouveau, czyli święto młodego wina, które jest hucznie obchodzone.

Zamek Haut-Koenigsbourg

Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym zamkiem w Alzacji jest Haut-Koenigsbourg. Został zbudowany na szczycie 800-metrowej góry, w XII wieku, jednak w wyniku licznych konfliktów Niemców z Francją o teren Alzacji, obecnie możemy zwiedzać jedynie replikę. Zamek odbudowany został w 1908 roku, a dopiero po pierwszej wojnie światowej odzyskała go Francja. Atrakcje Alzacji wzbogacone zostały o budowle z potężnymi murami obronnymi, krętymi i wijącymi się w nieskończoność schodami, salami rycerskimi, efektownymi witraże w oknach oraz kolekcją średniowiecznej broni. Haut-Koenigsbourg to także znakomity punkt widokowy – podziwiać z niego możemy sporą cześć Alzacji.

Słoneczny punkt

Będąc w Alzacji, warto odwiedzić najbardziej słoneczne miasto na francuskiej ziemi. Colmar od reszty Francji oddzielony jest pasmem górskim (Wogezy), co powoduje, że deszcz pada tu stosunkowo rzadko. Jedna z dzielnic miasta nazwana została Małą Wenecją. Spowodowane jest to niezliczoną ilością kolorowych, porośniętych krzewami i kwiatami domów, które oglądać możemy, pływając po zadbanych kanałach. Wycieczka łódką po mieście jest niezwykłym przeżyciem, zwłaszcza, że mają one płaskie dno, co wynika z danych czasów, w których podatek płacono od głębokości łodzi.

To romantyczne i malownicze miasteczko leży w samym sercu szlaku winnego. Koneserzy sztuki nie mogą przegapić Muzeum Unterlinden, w którym znajduje się słynne XVI wieczne dzieło Matthiasa Gruenewalda – ołtarz z Isenheim.

Obraz Ben Kerckx Pixabay

Złote wzgórze

W katolickiej Alzacji rozpowszechniony jest kult św. Otylii, która jest patronką regionu. Po dziś dzień wierni pielgrzymują do klasztoru Mont Sainte-Odile, który wzniesiony jest na wzgórzu i prowadzi do niego bardzo kręta i wąska droga. Po wspięciu się na górę zobaczymy panoramę całej okolicy, nad którą czuwa kamienny posąg świętej Otylii, wzniesiony na jednej z wież klasztoru.

Pielgrzymując do Mont Sainte-Odile, koniecznie wejść musimy od Kaplicy Aniołów i Kaplicy Łez. Ich sklepienia pokryte są niezwykłymi mozaikami wykonanymi z plasterków złota, w których odbija się światło, dając niezwykły efekt wizualny.

Niezwykła Francja, atrakcje Alzacji

Alzacja to także jeden z najbogatszych i dynamicznie rozwijających się regionów Francji, w którym przenikają się dwie kultury – niemiecka i francuska – tworząc niesamowitą mieszkankę, widoczną nawet w nazewnictwie czy dialekcie mieszkańców. Symbolem regionu, obok białego wina, jest bocian. Prawie na każdym drzewie zobaczymy bocianie gniazdo. A samego bociana, jeżeli nie spotkamy podczas wycieczki, to na pewno znajdziemy na lokalnych bazarach z pamiątkami. Alzacja pełna jest lasów, równin, górskich szczytów i dolin porośniętych winoroślą.

Dodaj komentarz