Wspaniała Hiszpania! Asturia i jej atrakcje czekają na Ciebie

Wakacje w Hiszpanii wcale nie muszą ograniczać się do stołecznego Madrytu, turystycznej Barcelony czy rozgrzanej Andaluzji. Warto również zajrzeć w innego regiony kraju i na własne oczy poznać „zieloną Hiszpanię”. Właśnie tak nazywana jest Asturia – prowincja o niebywałych walorach krajobrazowych, znajdująca się w północno-zachodniej części państwa.

Naturalna Hiszpania? Asturia zaprasza!

We wspólnocie autonomicznej Asturia znajdują się tylko trzy większe miasta. Reszta regionu jest nastawiona głównie na rolnictwo, dlatego przejeżdżając pomiędzy kolejnymi miejscowościami, przekonasz się, co to znaczy prawdziwa hiszpańska wieś.

Region rozciąga się wzdłuż oceanicznego wybrzeża z turystycznymi plażami, przy których już można poczuć górzysty charakter całej krainy. Nieopodal rozpościerają się bowiem masywne Picos de Europa (Szczyty Europy) – pasmo należące do Gór Kantabryjskich. To oczywiście nie jedyne naturalne atrakcje regionu. Niemalże na każdym kroku znajdują się doliny pokryte charakterystyczną mgiełką, na których pasą się owce, kozły i byki. Odnajdziesz tam także tajemnicze jaskinie oraz malownicze jeziora.

Obraz Abbeylein Pixabay

Górskie powietrze w pobliżu oceanu

Najważniejszą naturalną atrakcją Asturii jest jeden z pierwszych parków narodowych w Hiszpanii – założony w 1918 roku Picos de Europa, z wieloma górskimi szlakami o różnym stopniu zaawansowania. Najsłynniejszym wzniesieniem parku jest Naranjo de Bulnes, (nazywany również Picu Urriellu). To charakterystyczny szczyt w kształcie komina, sięgający aż 2529 m. n.p.m. Nawet jeśli nie jesteśmy amatorami górskich wycieczek, warto zobaczyć ten wierzchołek o zachodzie słońca z wioski Camarmena.

Kolejną atrakcją parku są jeziora Los Lagos w wiosce Covadonga. To dwa zbiorniki, Enol i Erwina, które z pewnością kojarzą wielbiciele kolarstwa. W ich pobliżu odbywa się bowiem jeden z najsłynniejszych etapów wyścigu Vuelta a Espana. W tym obszarze nie tylko natura odcisnęła swoje piętno. W pobliżu wspomnianych jezior, na płaskowyżu, wznosi się bajeczny kompleks z bazyliką w roli głównej. Przechadzając się tymi rejonami, niejednokrotnie można poczuć się jak w szwajcarskich Alpach.

Photo by Kamila Maciejewska on Unsplash

Chrześcijańska kolebka w Oviedo

Północny region kraju to nie tylko typowa zielona Hiszpania. Asturia była również pierwszym chrześcijańskim ośrodkiem na Półwyspie Iberyjskim i do dziś można oglądać tam zabytkowe kościoły z IX i X wieku. W okolicach stolicy Oviedo mieści się cały kompleks zachowanych obiektów sakralnych, które w przeszłości były również rezydencjami władców Królestwa Asturii. Wśród nich należy wymienić San Miguel de Lillo, Santa Maria del Naranco oraz jeden z najlepszych przykładów sztuki asturyjskiej – San Julian de los Prados (nazywane również Santullano).

Ponadto, w samym sercu Oviedo mieści się katedra, będąca prawdziwą mieszanką stylów – rekonstruowano ją od czasów przedromańskich aż po barok. W mieście spotkasz również nowoczesną architekturę, chociażby w postaci futurystycznego centrum Palacio de Congresos.

Wybrzeże pełne atrakcji

W Asturii w godzinę można dostać się z podnóża masywnych szczytów na gorący brzeg Oceanu Atlantyckiego, a konkretniej Zatoki Biskajskiej. Regiony Asturii należą do pasma Costa Verde, gdzie znajdują się słynne turystyczne resorty. Wśród nich jest wypoczynkowo-rybacka Luarca, znajdująca się w małej zatoczce plaża Ballota w Llanes czy ukryta za stromym kanionem plaża Silencio. To tylko niektóre miejsca, w których można swobodnie rozłożyć się i nawdychać oceanicznej bryzy.

Najlepsze jedzenie można spotkać w malowniczej rybackiej wiosce Cudillero. Owoce morza nie są jednak najbardziej charakterystycznym asturyjskim przysmakiem. W jednej z tawern warto skosztować fabada asturiana – dania z białej fasoli, ostrych papryczek chorizo, czarnej kiełbasy i świńskiej łopatki. Do tego nieodzownym dodatkiem jest regionalny alkoholowy napój – cydr z rosnących w tym regionie jabłek.

Największym miastem w Asturii jest Gijon. To słynny turystyczny ośrodek z wieloma muzeami, będący jednocześnie kulturalnym i sportowym centrum regionu. Coraz większą popularność zyskuje sobie także Aviles. Najważniejsze obiekty małego portowego miasteczka to XIV-wieczny wzniosły kościół św. Tomasza z Canterbury czy kościół św. Mikołaja z Bari. Z drugiej strony, na terenie Aviles znajduje się wielki nowoczesny kompleks Międzynarodowego Kulturalnego Centrum Oscara Niemeyera.

Aviles słynie również z tradycyjnych hiszpańskich fiest, podczas których nie ma końca artystycznym występom, tańcom czy śpiewom, a w powietrzu dominuje dźwięk gaita asturiana – rodzaju miejscowych dud.

Obraz Peter Townend Pixabay

Serowy raj

Południowy brzeg jest najbardziej popularnym miejscem zagranicznych wypraw, gdy za cel obierana jest Hiszpania. Asturia jednak również powinna znaleźć się na turystycznej mapie, głównie ze względu na swoje walory krajobrazowe. Trudno znaleźć miejsce, w którym brzeg pełen malowniczych resortów oddzielony jest zaledwie 20 kilometrów od wysokich szczytów. Region ten to wprost idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Na oceanicznych falach można ćwiczyć swoje pływackie umiejętności, a w głębi znajdą coś dla siebie rowerzyści, trekkingowcy, wielbiciele kajaków czy profesjonalnej wspinaczki.

Asturia to również kraina serów. W całym regionie produkuje się ponad 100 różnych gatunków, w tym jeden z najsłynniejszych niebieskich serów na świecie – Cabrales.

Jak dolecieć do tego naturalnego i pełnego zieleni raju? W regionie znajduje się tylko jedno lotnisko – Asturias, które obsługuje głównie loty krajowe. Można tam się jednak dostać również z Londynu, Genewy i Lizbony. Z Polski dolecisz tylko z przesiadką, co jednak powinno zostać błyskawicznie wynagrodzone już na miejscu.

Dodaj komentarz