Hiszpania. La Mancha – podążaj krokiem Don Kichota

Historyczna kraina La Mancha znajduje się w centrum kraju i zasłynęła głównie za sprawą jednej z najważniejszych hiszpańskojęzycznych powieści – „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy”. Atrakcyjne wiatraki nie są jednak jedynym walorem miejsca. W tym regionie można również na własnej skórze poczuć ducha poprzednich epok, czy napić się wspaniałego wina.

Don Kichot wiatraków nie pokonał

Pojawiają się interpretacje, że pisarz Miguel de Cervantes specjalnie wybrał rejony La Manchy jako miejsce narodzin i rozpoczęcia podróży przez Don Kichota. Lokalizacja wartkiej akcji miała być krainą, w której nic nie ma i kompletnie nic się nie dzieje. Miejsce tak nudne, że główny bohater morze wiatraków brał za wielkie stwory i toczył z nimi nieudane batalie.

Na pierwszy rzut oka rzeczywiście La Manchę można określić jako miejsce nieatrakcyjne. To kraina znajdująca się na wysuszonym płaskowyżu z wielkimi polami i pastwiskami dla zwierząt hodowlanych. Jej ogólny obraz jest jednak bardzo mylący.

Uroku całemu krajobrazowi dodają wspomniane wiatraki, które wciąż znajdują się w niektórych regionach La Manchy. Można je spotkać w mieście Consuegra, znajdującym się w prowincji Toledo. Na małym wzgórzu mieni się 11 okrągłych białych wiatraków z czarnymi stożkowymi dachami, a każdy z nich ma własne imię. Ponad 20 lat temu zakończyły swoją żmudną pracę, a obecnie istnieją jako główne turystyczne atrakcje La Manchy.

Na podobne zabudowania można trafić również w wiosce Campo de Criptana w prowincji Ciudad Real. Część wiatraków została przemianowana na muzea, sklepiki czy informację turystyczną i nadal występuje możliwość zajrzenia do ich kojących, chłodnych wnętrz.

Obraz javier alamo Pixabay

Atrakcje La Manchy – historyczne i kulturalne centrum

W tej hiszpańskiej krainie znajdują się także malownicze miasteczka. Niewątpliwe jednym z nich jest stolica regionu autonomicznego Kastylia-La Mancha – Toledo. To miasto często nazywane kulturalnym i artystycznym ogniskiem całego kraju. Między XI i XV wiekiem pozostawało bowiem oficjalną stolicą Hiszpanii.

Dziś wciąż czuć w Toledo ducha dawnych czasów. Miasto określa się jako jeden z najważniejszych religijnych ośrodków w państwie, a to za sprawą zachowanych ważnych obiektów sakralnych chrześcijańskich, żydowskich i islamskich. Toledo umieszczone jest na wzgórzu, otoczone przez rzekę Tag i z dalszej odległości wygląda jak jedna wielka forteca. Za to w jego wnętrzu trafisz na prawdziwe labirynty stworzone przez system krętych, brukowanych uliczek i wysokich budynków. Ich tajemnicze piękno sprawia, że to chyba jeden z nielicznych labiryntów, w którym człowiek aż chce się zgubić.

Na samym szczycie wzgórza wybudowano wielką zabytkową katedrę. W środku znajdują się dzieła wybitnych hiszpańskich artystów, a bilet wejściowy kosztuje 11 EUR. W tym mieście powstawały też najznakomitsze obrazy słynnego malarza El Greco, którego dzieła można za 3 EUR oglądać w poświęconym mu muzeum.

Nad miastem wznosi się potężna fortyfikacja Alcazar, która w wyniku wojen była wielokrotnie odbudowywana. Obecnie mieści się w niej muzeum armii, a za bilet wejściowy zapłacisz 5 EUR. Warto również w jednym ze sklepików zakupić miejscowy marcepan – Hiszpanie powiadają, że to właśnie Toledo jest europejską stolicą tego przysmaku.

Obraz javier alamo Pixabay

Cuenca, wisząca nad przepaścią

Kolejnym interesującym miastem La Manchy jest Cuenca. To ośrodek, który nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów, choć jego walory są nie do przecenienia. Cuenca znajduje się na najwyższym wzniesieniu krainy i już od średniowiecznych lat tworzyła trudny do zdobycia bastion. Na jej obrzeżach znajdują się Casas Colgadas (wiszące domy), których tarasy dosłownie lewitują nad przepaścią. Jeden z najlepszych widoków na te atrakcje La Manchy znajduje się na pieszym mostku Puente de San Pablo – uwaga, osoby z lękiem wysokości mogą nie czuć się komfortowo.

W jednym z takich domów znajduje się również warte odwiedzenia muzeum hiszpańskiej sztuki abstrakcyjnej (3 EUR). Do tego trzeba pospacerować ulicami zachowanego starego miasta z zabytkami powstałymi między XII i XVIII wiekiem. Właśnie przez taką rozbieżność w Cuence występuje zgrabne połączenie wielu architektonicznych stylów.

Największa światowa winnica

W regionie La Manchy znajduje się największe na świecie pole winorośli. Prawie połowę tej krainy pokrywają rozległe winnice, które łącznie rozpościerają się na obszarze 300 tysięcy hektarów. W ponad 300 oficjalnie zarejestrowanych winiarniach najczęściej można trafić na szczepy Tempranillo (lokalnie nazywany Cencibel), Cabernet Sauvignon, Merlot, Graciano, Syrah czy Chardonnay. Takie uprawy możliwe są głównie za sprawą słońca, które rocznie przez 3000 godzin ogrzewa dojrzewające winogrona.

Do degustacji niektórych z wymienionych win warto również spróbować najsłynniejszego hiszpańskiego sera, który również jest produkowany w La Manchy – Manchego. Do jego wyrobu wykorzystywane jest wyłącznie mleko specjalnego gatunku miejscowych owiec.

Photo by Bryam MEDEIROS on Unsplash

Wielbiciele teatru do Almagro!

La Mancha jest także miejscem najstarszego hiszpańskiego teatru, w którym można poczuć się niemalże jak w XVII stuleciu. W jednym z dziedzińców mieści się bowiem otwarty Corral de Comedias z małą sceną, zwykłymi drewnianymi krzesłami i znajdującymi się po bokach balkonami. Łącznie teatr pomieści 300 widzów, a cena za jeden występ wynosi 3 EUR. W lipcu w całym mieście odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Teatru Antycznego.

Kiedy i jak wybrać się do La Manchy?

La Mancha znajduje się w centrum kraju, a odczuwalne temperatury są wyższe aniżeli w Madrycie czy Barcelonie. Lata są słoneczne i gorące, a termometry nierzadko wskazują ponad 30 stopni Celsjusza. Warto więc do tych regionów wybrać się podczas później wiosny czy na przełomie lata i jesieni.

Do La Manchy najlepiej dostać się z lotniska w Madrycie. Ze stolicy Hiszpanii do Toledo jest zaledwie 70 km. W samym regionie występują dwa porty lotnicze. W Albacete obsługiwana jest jednak wyłącznie jedna krajowa linia, a port w Ciudad Real, w wyniku finansowych problemów, jest w fazie upadku.

Dodaj komentarz