Naturalne atrakcje Rumunii – pora odkryć potęgę przyrody
Rumunia to przepiękny kraj, słynący z niepowtarzalnej przyrody. W Rumunii panują chłodne zimy i słoneczne lata. Dlatego w zależności od naszego celu podróży, warto wybrać optymalną porę roku. Z pewnością podczas trwającego koło pięć miesięcy lata możemy cieszyć się nieograniczoną ilością atrakcji i krajobrazów. Rumunia ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć kolejową, co ułatwia podróżowanie w różne zakątki kraju.
Park Narodowy Delty Dunaju
Zdecydowanie jedna z większych naturalnych atrakcji Rumunii. Od 1990 roku znajduje się na liście UNESCO i jest trzecim na świece największym rezerwatem biosfery, tuż za Rafą Koralową w Australii i ekwadorskimi Wyspami Galapagos. Po Wołdze i Kubaniu, Delta Dunaju jest jedną z największych w Europie. Jej powierzchnia zajmuje ok 2,5% powierzchni Rumunii. Potężny Dunaj przepływa 2877,51 kilometrów od źródła w niemieckim Schwarzwaldzie, aż do Morza Czarnego. Stanowi 5697,97 kilometrów kwadratowych rzek, kanałów, bagien i trzcinowisk. Żyje tam ponad 7,000 znanych gatunków roślin i zwierząt i wiele jeszcze nieodkrytych.
Wszystko to sprawia, że Delta Dunaju jest unikatowym skarbem dziedzictwa naturalnego naszej planety oraz rajem dla entuzjastów dzikiej przyrody, zwłaszcza obserwatorów ptaków. W delcie Dunaju żyje około 300 gatunków ptaków z Europy, Azji, Afryki i Arktyki. Można tu wypatrzyć m.in. różne pelikany, kaczki, gęsi, czaple, orły bieliki, kormorana, łabędzia czy rybołowa. Sezon obserwacji ptaków trwa kilka miesięcy, od wczesnej wiosny do późnego lata.
Rejsy po Dunaju
Z całą pewnością warto spędzić 3-4 dni na zwiedzaniu fragmentów Delty. Można to zrobić wsiadając na promy pływające po kanałach między miejscowościami, niektóre dopływają aż do Morza Czarnego, a rozrywek nie brakuje.
Najdogodniejszym punktem wypadowym na wycieczki jest miejscowość Tulcza, u rozwidlenia trzech ramion Dunaju. W tym portowym miasteczku można obejrzeć cerkwie i muzea, które prezentują m.in. tradycyjne miejscowe stroje, ikony oraz atrakcje przyrodnicze rejonu.
Chcąc wypłynąć w rejs, turyści najczęściej wybierają środkową odnogę rzeki, czyli Sulinę, gdyż codziennie kursują nią promy. W dwóch pozostałych (Kilii i św. Jerzym) rejsy odbywają się tylko kilka razy w tygodniu w różnych godzinach. Statki podczas rejsu zatrzymują się w kolejnych miejscowościach. Jest czas na poznanie rumuńskich wsi, spacery i relaks na plaży.
Podziemne jezioro w starej kopalni soli
Jedną z najstarszych kopalni w Rumunii jest Salina Turda. W 1992 roku podjęto decyzję o ponownym otwarciu kopalni w celach turystycznych. Położona w słynnej na cały świat Transylwanii, w mieście Turda, zapewnia zwiedzającym moc atrakcji: spa, groty solne, auqapark oraz podziemny park rozrywki. Na kompleks kopalni składają się trzy szyby o różnych głębokościach: Terazia (120m), Anton (108m), Rudolf (42m).
Wchodząc do kopalni, trzeba przejść prawie kilometrowy korytarz solny, prowadzący do Komanty Echa, która swą nazwę zawdzięcza wspaniałej akustyce. Zwiedzający mogą sprawdzić, czy kopalnia powtórzy wszystko, co uda im się wykrzyczeć. Dalej znajdują się kolejne sale i niezliczona liczba wąskich korytarzy, prowadzących do głównej komnaty Saliny, w której mieszczą się amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli i plac zabaw, a także podziemne słone jezioro, po którym można przepłynąć wypożyczoną łódką.
Kopalnie można zwiedzać codziennie między 9:00 a17:00, natomiast ostatnie wejście obowiązuje do godziny 16:00. Bilet normalny kosztuje 20 RON (ok. 18 PLN), ulgowy 10 RON (ok. 9 PLN). Należy pamiętać, że całoroczna temperatura w kopalni oscyluje w granicach 12 st. C, a wilgotność pod ziemią ok. 80% dlatego warto ubrać się ciepło.
Góry, wzgórza i doliny jako najpiękniejsze naturalne atrakcje Rumunii
Niezapomniane rumuńskie krajobrazy oferują Karpaty. Najwyższym szczytem jest Moldoveanu (2544 m n.p.m.). Pośród górskich szczytów, na uwagę zasługuje Wyżyna Siedmiogrodzka, znana pod nazwą Transylwania. Kraina owiana tajemnicą i opowieścią o Hrabim Draculi przyciąga wielu turystów.
Podczas wędrówek po Karpatach można oglądać niezwykłe wąwozy, jaskinie, wodospady i górskie szczyty. Nie brakuje też krajowych i naturalnych parków, chroniących unikatowe lub zagrożone gatunki roślin i zwierząt.
Rumuńskie góry to idealne miejsce do odwiedzenia przez cały rok. Latem amatorzy gór mogą cieszyć się piękną pogodą i wspinaczką, niezliczoną ilością pieszych tras i szlaków, górskimi sportami. Zimą narciarze mogą wybierać spośród ponad 70 tras zjazdowych.
Z pewnością na uwagę zasługują krainy Marmarosz i Bukowina, skupiające dużą część atrakcji turystycznych i krajoznawczych. Bogata oferta tych regionów to nie tylko piękna drewniana architektura kilkudziesięciometrowych cerkwi, stare zabudowy wsi czy słynne drewniane bramy, ale również niesamowite naturalne atrakcje Rumunii. Regiony przyciągają swą tradycją, naturalnością i niesamowitą przyrodą.
Osiem z okazałych, 300-letnich, maramureskich cerkwi jest wpisanych na listę UNESCO. Natomiast Bukowina wyróżnia się cerkwiami malowanymi freskami. Malowane są nie całe monastyry, ale same cerkwie. Bukowiańskie miejscowości charakteryzują się ciekawymi zdobieniami ze srebrnej blachy, które widać na domach, budynkach gospodarczych i studniach.
Rumuńskie Lazurowe Wybrzeże nad Morzem Czarnym
Niezliczone naturalne atrakcje Rumunii zachęcają turystów do odwiedzania kraju praktycznie przez cały rok. Przepiękne wybrzeże Morza Czarnego jest numerem jeden na liście letnich rozrywek. Piaszczyste plaże i ciepła woda to raj dla miłośników plażowania. Dla tych bardziej aktywnych również nie zabraknie rozrywek. Bogata oferta sportów wodnych: nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, łodzie, narty wodne czy paralotnie ucieszą każdego.
W okolicach miejscowości Konstanca, wzdłuż wybrzeża, znaleźć można fantastyczne kurorty, pośród których najbardziej popularne są: Mamaia, Costineşti i Vama Veche. Mamaia jest najstarszym nadmorskim kurortem w kraju. Usytuowana na wąskim pasie ziemi, odseparowanym od lądu jeziorem Siutghiol, posiada różnorodną ofertę dla turystów z kraju i z zagranicy. Mnóstwo knajpek, restauracji,hoteli, park rozrywki, kino, teatr i możliwość korzystania ze sportów wodnych. Dodatkową atrakcją jest kolejka gondolowa, która pozwala na obserwowanie półwyspu z lotu ptaka. Podróżując wybrzeżem, nadal można znaleźć wiele dzikich plaż. Chcąc uciec od popularnych miejscowości, wystarczy odjechać nieco dalej i w pełni cieszyć się pięknem rumuńskiego lazurowego wybrzeża.