Tryb samolotowy – dlaczego go włączamy?

Tryb samolotowy to częsta zagadka dla właścicieli telefonów. Dlaczego każdy smartfon posiada taką opcję, podczas gdy podróże lotnicze wybieramy zasadniczo rzadko i trwają krótko? Co daje nam tryb samolotowy i dlaczego należy go włączać? Odpowiadamy!

Rozpoczynając lot samolotem słyszymy prośbę załogi nie tylko o zapięcie pasów bezpieczeństwa, ale i włączenie trybu samolotowego. Powód jest prozaiczny – właściwe działanie samolotu.

Bez zakłóceń

Kiedy uruchamiamy tryb samolotowy, telefon z narzędzia komunikacji przechodzi w odtwarzacz muzyki czy filmów, niezdolny jednak do wykonywania połączeń, wysyłania wiadomości SMS czy łączenia się z internetem. Jeśli nie włączymy trybu samolotowego, piloci będą słyszeli zakłócenia elektromagnetyczne – trzaski i nieprzyjemne, ostre dźwięki, a to może pogorszyć samopoczucie pilota, a tym samym na jego czujność. Poza tym może zdarzyć się, że nie usłyszą wówczas informacji z wieży kontroli lotów. Jeśli chcemy więc dołożyć cegiełkę do wspólnego bezpieczeństwa lotu, lepiej włączmy tryb samolotowy. Co ważne, nie dotyczy to jedynie telefonów komórkowych, ale także laptopów i wszelkich sprzętów, z którymi można łączyć się poprzez Bluetooth.

Masa teorii spiskowych

Istnieją legendy, które głoszą, że przez włączone na pokładzie telefony doszło do tragedii lotniczej. Na szczęście to tylko mity – wielokrotnie pasażerowie zapominali o przełączaniu urządzeń elektronicznych w tryb samolotowy, a mimo to bezpiecznie docierali na miejsce. Według badań zakłócenia nie są powodem ewentualnych wypadków, a jedynie mogą rozpraszać skupionych pilotów.