Utrata dokumentów za granicą – co robić?
Jak obronić się przed kradzieżą? Musisz dobrze zabezpieczyć swoje rzeczy. Nie trzymaj przy sobie zbyt dużej ilości gotówki i wszystkich dokumentów – najlepiej rozdzielaj je w kilka miejsc. Ponadto, zwracaj uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie, nie demonstruj zawartości portfela. Zachowaj trzeźwość, czujność, ostrożność i nie zasypiaj w miejscach publicznych. Wszystkie zasady znasz, ale niestety Twój portfel zniknął, a wraz z nim np. paszport i karty kredytowe. Nie martw się! Po przeczytaniu poniższego artykułu będziesz potrafił zareagować w odpowiedni sposób.
Utrata dokumentów za granicą
Utrata dokumentów za granicą przydarzyła się Tobie lub kompanom podróży? Jeżeli przeszukałeś dokładnie miejsca, w których mogły się one zagubić i nie przyniosło to rezultatu, musicie niezwłocznie udać się na najbliższy komisariat policji i zawiadomić funkcjonariuszy o okolicznościach ich zniknięcia. Następnie swe kroki należy udać do najbliższego konsulatu RP, żeby złożyć wniosek o paszport tymczasowy, który umożliwi nam powrót do kraju. Warto powiadomić również pilota lub rezydenta biura podróży, które organizuje wycieczkę. Udzieli on nam z pewnością przydatnych wskazówek, ale niestety nie ma obowiązku zwrócić nam kosztów dojazdu do najbliższego konsulatu. Adresy właściwych placówek można odnaleźć na stornie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Gdy znajdziemy się w konsulacie, należy wypełnić podanie oraz formularz „zgłaszanie terminu i okoliczności utraty paszportu”, najlepiej dołączając zaświadczenie z komisariatu, świadczące o poinformowaniu odpowiednich służb. Konieczne jest także uiszczenie opłaty konsularnej oraz załączenie aktualnych zdjęć. Najlepiej już zapobiegawczo przywieźć ze sobą dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 (cm). Tło powinno być jasne, ważne żeby twarz zajmowała 70-80% powierzchni zdjęcia, od wierzchołka głowy aż po górną część barków. Spojrzenie musi być na wprost, usta zamknięte, włosy odgarnięte, należy zdjąć wszelkie nakrycia głowy oraz okulary z ciemnymi szkłami.
Trzeba pamiętać, że paszport, który otrzymamy od konsula, umożliwia jedynie powrót do ojczyzny. Nie można go traktować jako dokumentu, który pozwoli nam wyjechać ponownie z Polski i odbywać kolejne podróże. Gdy wrócisz do kraju, musisz złożyć papiery o wydanie nowego paszportu.
Dokumenty zostały utracone w państwie, w którym nie ma konsulatu polskiego? Nie martw się, nie zostaniesz bez pomocy. Musisz ubiegać się o Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży) w konsulacie jednego z członkowskich krajów Unii Europejskiej.
Brak dowodu osobistego
Gdy zgubisz lub zostaniesz pozbawiony jednocześnie paszportu oraz dowodu osobistego, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Musisz bowiem wybrać się do konsulatu z osobą, która posiada polski paszport lub dowód osobisty i może potwierdzić Twoją tożsamość. W konsulacie otrzymasz jedynie paszport tymczasowy, ponieważ do wydania dowodu osobistego jest uprawniony tylko i wyłącznie urząd gminy czy urząd miasta.
Zaginione karty bankowe
W sytuacji gdy zostaniesz pozbawiony karty bankomatowej, kredytowej, musisz koniecznie jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem. Najlepiej przed wyjazdem zorientować się, jaki numer telefonu odbiera zgłoszenia w takich sytuacjach alarmowych albo jak to zrobić poprzez swoje konto internetowe. Nowa karta powinna być do Ciebie wysłana w ciągu kilku dni, a do tego momentu będziesz miał możliwość wypisywania czeków oraz pobierania pieniędzy osobiście w banku (zakładając, że posiadasz jakikolwiek dokument potwierdzający Twoją tożsamość).
Pozbawienie prawa jazdy
Zaginięcie prawa jazdy również należy niezwłocznie zgłosić, ponieważ może zostać wykorzystane przez złodzieja lub znalazcę jako dowód tożsamości. Oprócz zgłoszenia na policję, należy także poinformować urząd gminy miejscowości, w której jesteśmy zameldowani w Polsce. Zachowaj zaświadczenie od policji, ponieważ będzie potrzebne dla wydziału komunikacji przy wydawaniu wtórnika.
Po powrocie do kraju
Utrata dokumentów za granicą z pewnością kosztowała Cię trochę nerwów, pieniędzy i wysiłku. Niestety musisz uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości i wykonać niezbędne procedury w Polsce, żeby wyrobić nowe dokumenty. Nie zgub zaświadczenia od policji, ponieważ będziesz musiał je każdorazowo okazywać w kolejnych urzędach. Mamy nadzieję jednak, że ogólnie wakacje zaliczasz do udanych i nie będziesz trzymał w pamięci zbyt długo tej nieprzyjemnej przygody.