Utrata dokumentów za granicą – co robić?

Jak obronić się przed kradzieżą? Musisz dobrze zabezpieczyć swoje rzeczy. Nie trzymaj przy sobie zbyt dużej ilości gotówki i wszystkich dokumentów – najlepiej rozdzielaj je w kilka miejsc. Ponadto, zwracaj uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie, nie demonstruj zawartości portfela. Zachowaj trzeźwość, czujność, ostrożność i nie zasypiaj w miejscach publicznych. Wszystkie zasady znasz, ale niestety Twój portfel zniknął, a wraz z nim np. paszport i karty kredytowe. Nie martw się! Po przeczytaniu poniższego artykułu będziesz potrafił zareagować w odpowiedni sposób.

Utrata dokumentów za granicą

Utrata dokumentów za granicą przydarzyła się Tobie lub kompanom podróży? Jeżeli przeszukałeś dokładnie miejsca, w których mogły się one zagubić i nie przyniosło to rezultatu, musicie niezwłocznie udać się na najbliższy komisariat policji i zawiadomić funkcjonariuszy o okolicznościach ich zniknięcia. Następnie swe kroki należy udać do najbliższego konsulatu RP, żeby złożyć wniosek o paszport tymczasowy, który umożliwi nam powrót do kraju. Warto powiadomić również pilota lub rezydenta biura podróży, które organizuje wycieczkę. Udzieli on nam z pewnością przydatnych wskazówek, ale niestety nie ma obowiązku zwrócić nam kosztów dojazdu do najbliższego konsulatu. Adresy właściwych placówek można odnaleźć na stornie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polski konsulat w Chicago/ fot. http://www.pinterest.com/pin/566538828095892759/

Polski konsulat w Chicago/ fot. http://www.pinterest.com/pin/566538828095892759/

Gdy znajdziemy się w konsulacie, należy wypełnić podanie oraz formularz „zgłaszanie terminu i okoliczności utraty paszportu”, najlepiej dołączając zaświadczenie z komisariatu, świadczące o poinformowaniu odpowiednich służb. Konieczne jest także uiszczenie opłaty konsularnej oraz załączenie aktualnych zdjęć. Najlepiej już zapobiegawczo przywieźć ze sobą dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 (cm). Tło powinno być jasne, ważne żeby twarz zajmowała 70-80% powierzchni zdjęcia, od wierzchołka głowy aż po górną część barków. Spojrzenie musi być na wprost, usta zamknięte, włosy odgarnięte, należy zdjąć wszelkie nakrycia głowy oraz okulary z ciemnymi szkłami.

Trzeba pamiętać, że paszport, który otrzymamy od konsula, umożliwia jedynie powrót do ojczyzny. Nie można go traktować jako dokumentu, który pozwoli nam wyjechać ponownie z Polski i odbywać kolejne podróże. Gdy wrócisz do kraju, musisz złożyć papiery o wydanie nowego paszportu.

Dokumenty zostały utracone w państwie, w którym nie ma konsulatu polskiego? Nie martw się, nie zostaniesz bez pomocy. Musisz ubiegać się o Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży) w konsulacie jednego z członkowskich krajów Unii Europejskiej.

Utrata dokumentów za granicą to problem, który można jednak rozwiązać/ fot. http://www.flickr.com/photos/mroach/4514830999/

Utrata dokumentów za granicą to problem, który można jednak rozwiązać/ fot. http://www.flickr.com/photos/mroach/4514830999/

Brak dowodu osobistego

Gdy zgubisz lub zostaniesz pozbawiony jednocześnie paszportu oraz dowodu osobistego, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Musisz bowiem wybrać się do konsulatu z osobą, która posiada polski paszport lub dowód osobisty i może potwierdzić Twoją tożsamość. W konsulacie otrzymasz jedynie paszport tymczasowy, ponieważ do wydania dowodu osobistego jest uprawniony tylko i wyłącznie urząd gminy czy urząd miasta.

Zaginione karty bankowe

W sytuacji gdy zostaniesz pozbawiony karty bankomatowej, kredytowej, musisz koniecznie jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem. Najlepiej przed wyjazdem zorientować się, jaki numer telefonu odbiera zgłoszenia w takich sytuacjach alarmowych albo jak to zrobić poprzez swoje konto internetowe. Nowa karta powinna być do Ciebie wysłana w ciągu kilku dni, a do tego momentu będziesz miał możliwość wypisywania czeków oraz pobierania pieniędzy osobiście w banku (zakładając, że posiadasz jakikolwiek dokument potwierdzający Twoją tożsamość).

Pozbawienie prawa jazdy

Uważaj na kieszonkowców!/ fot. http://www.pinterest.com/pin/38843615510315163/

Uważaj na kieszonkowców!/ fot. http://www.pinterest.com/pin/38843615510315163/

Zaginięcie prawa jazdy również należy niezwłocznie zgłosić, ponieważ może zostać wykorzystane przez złodzieja lub znalazcę jako dowód tożsamości. Oprócz zgłoszenia na policję, należy także poinformować urząd gminy miejscowości, w której jesteśmy zameldowani w Polsce. Zachowaj zaświadczenie od policji, ponieważ będzie potrzebne dla wydziału komunikacji przy wydawaniu wtórnika.

Po powrocie do kraju

Utrata dokumentów za granicą z pewnością kosztowała Cię trochę nerwów, pieniędzy i wysiłku. Niestety musisz uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości i wykonać niezbędne procedury w Polsce, żeby wyrobić nowe dokumenty. Nie zgub zaświadczenia od policji, ponieważ będziesz musiał je każdorazowo okazywać w kolejnych urzędach. Mamy nadzieję jednak, że ogólnie wakacje zaliczasz do udanych i nie będziesz trzymał w pamięci zbyt długo tej nieprzyjemnej przygody.

Jeden komentarz do wpisu Utrata dokumentów za granicą – co robić?

  1. Patryk 6 czerwca 2014 o 13:06 #

    To jest jedna z tych sytuacji, w których nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć 😉 A mimo to każdy z nas zna osobę, która znalazła się w takiej sytuacji. Nie życzę tego nikomu, jednak trzeba wiedzieć co w takiej sytuacji zrobić.

Dodaj komentarz