Tulipany, wiatraki, sery i wiele więcej! Oto atrakcje Holandii

Holandia to niewielki kraj, który posiada niezliczoną ilość atrakcji. Każdy, kto odwiedza to państwo w celach turystycznych, wyjeżdża z niego bogatszy o mnóstwo doświadczeń. Poznawanie historii, zwiedzanie zabytkowych budowli, podziwianie wspaniałych krajobrazów, odpoczynek na łonie natury, odkrywanie nowych doznań kulinarnych, a nawet szalone zabawy do białego rana – wszystko to czeka na Ciebie w Holandii.

Atrakcje Holandii

O ciekawych i wartych odwiedzenia miejscach w Holandii, można dużo pisać i opowiadać. Z tak dużej puli ciężko jest wybrać kilka najlepszych czy najważniejszych. Holandia słynie przede wszystkim z hodowli przepięknych, kolorowych tulipanów, smakowitych serów, zabytkowych wiatraków i malowniczych miasteczek. Nie wszyscy jednak wiedzą, w które miejsca się udać, aby ujrzeć wszystko to, co w tym kraju najlepsze.

Przede wszystkim warto odwiedzić Amsterdam – stolicę, położoną nad licznymi kanałami, która jest miastem niewielkim, aczkolwiek niezwykle atrakcyjnym. Będąc w Holandii, koniecznie trzeba również spróbować pysznych, miejscowych serów, znanych na całym świecie. Podczas pobytu w kraju musisz odwiedzić również niezwykłe plantacje tulipanów oraz liczące już 300 lat, a jednak nadal funkcjonujące, wiatraki. Holandia jest również krajem średniowiecznych zamków. Na terenie państwa znajduje się około 300 tego rodzaju budowli. Przynajmniej kilka z nich trzeba zatem odwiedzić.

Niezwykła stolica – Amsterdam

Amsterdam to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Wszystko za sprawą licznych kanałów, nad którymi jest położona oraz mostów w liczbie 1281. Miasto doskonale łączy w sobie zabytkową przeszłość z nowoczesnością. Wiekowe kamienice i duża liczba muzeów pozwalają na poznanie historii Amsterdamu i jego mieszkańców. W mieście nie brakuje także starych domów przyklasztornych z rozległymi ogrodami, które niegdyś zamieszkiwane były przez zakonników. Współczesny Amsterdam słynie również z Dzielnicy Czerwonych Latarni, w której znajduje się wiele domów publicznych oraz z licznych coffeeshopów, gdzie dorosłe osoby mogą zakupić marihuanę w niewielkich ilościach.

Amsterdam/ fot. http://www.pinterest.com/pin/54606214205474488/
Amsterdam/ fot. http://www.pinterest.com/pin/54606214205474488/

Aby poznać Amsterdam z nieco innej strony, warto wybrać się w rejs statkiem po kanałach. Z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie.

Zaanse Schans – wszystko, co w Holandii najlepsze

Zaanse Schans to niewielka miejscowość kolo Amsterdamu, w której odnajdziesz wszystko, z czego słynie Holandia. Wioska, pomimo że jest zamieszkana przez rodowitych Holendrów, jest skansenem. Można tam zwiedzać niektóre gospodarstwa, domy i wiatraki. Funkcjonuje tam również muzeum chodaków, w którym dowiemy się nieco o produkcji tego holenderskiego obuwia.

Zaanse Schans/ fot. http://www.pinterest.com/pin/516084438519027069/
Zaanse Schans/ fot. http://www.pinterest.com/pin/516084438519027069/

Warto odwiedzić lokalną wytwórnię serów i urokliwe, stuletnie sklepiki. Wieś jest bardzo malownicza i przedstawia typowy, holenderski krajobraz. Jest tak m.in. dzięki temu, że domki otoczone wodą, połączone są między sobą niewielkimi mosteczkami. Wszystko wspaniale komponuje się z tamtejszą, piękną przyrodą. Zaanse Schans trzeba koniecznie odwiedzić!

Raj tulipanów – Keukenhof

Ogrody Keukenhof/ fot. http://www.pinterest.com/pin/565764771911398611/
Ogrody Keukenhof/ fot. http://www.pinterest.com/pin/565764771911398611/

Nikt nie zaprzeczy, że atrakcje Holandii to rozległe plantacje tulipanów, mieniące się wszystkimi kolorami świata. Najlepszym miejscem do podziwiania tych wspaniałych kwiatów są ogrody Keukenhof. Odnajdziemy je pod Amsterdamem, w odległości około 35 km od centrum miasta. W ogrodach można oglądać nie tylko tulipany. Pod koniec marca zaczynają kwitnąć krokusy, a na początku kwietnia narcyzy i hiacynty. Pod koniec miesiąca natomiast możemy zachwycać się tulipanami. Łącznie około 7 mln kwiatów. Co roku do miejsca tego przybywa około milion turystów z całego świata. Najlepszym czasem na odwiedzenie Keukenhof jest druga połowa kwietnia, kiedy robi się coraz cieplej i można spodziewać się większej ilości słonecznych dni.

Na terenie ogrodów znajduje się również las oraz XVII-wieczny pałac Keukenhof. Warto poświęcić również trochę czasu na zwiedzanie tego pięknego zabytku.

Holenderskie zamki

Na terenie Holandii znajduje się około 300 zabytkowych zamków. Jednym z najsłynniejszych jest Muiderslot, leżący na wschód od Amsterdamu. Powstał on w 1285 roku z cegiełek, którymi uiszczano opłaty celne. Obecnie uchodzi za najpiękniejszy i najlepiej zachowany zamek w Holandii. Wewnątrz można zwiedzać m.in. zbrojownie, salę rycerską, imponujące wieże. Warto również udać się na spacer po zamkowych ogrodach, które nadal doskonale oddają atmosferę holenderskiego renesansu.

Zamek Muiderslot/ fot. http://www.pinterest.com/pin/176695985350138497/
Zamek Muiderslot/ fot. http://www.pinterest.com/pin/176695985350138497/

Kolejnym zamkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Holandii, jest Loevestein, leżący około 60 km na wschód od Rotterdamu w niewielkiej miejscowości Poederoijen. Położony jest w wyjątkowym miejscu, gdzie łącza się ze sobą dwie rzeki: Moza i Waal. Został on zbudowany w 1361 roku przez rycerza Dirc Loef van Horne i pierwotnie służył jako twierdza wojskowa. Ten wspaniały zamek na wodzie jest miejscem, które naprawdę warto odwiedzić.

Wiatraki w Kinderdijk

Na obrzeżach Rotterdamu odnajdziemy niewielką wioskę z iście sielskim krajobrazem. To Kinderdijk, w której mieszczą się najsłynniejsze atrakcje Holandii. To właśnie w tym miejscu znajduje się największe w całym kraju skupisko wiatraków. Ich główną funkcją było wypompowywanie wody z okolicznych polderów. W okresie letnim wiatraki nadal się kręcą, a jeden z nich można nawet zwiedzać, podczas jego pracy.

Wiatraki w Kinderdijk/ fot. http://www.pinterest.com/pin/46584177366854142/
Wiatraki w Kinderdijk/ fot. http://www.pinterest.com/pin/46584177366854142/

Kinderdijk jest miejscem niezwykłym. Pomimo, że znajduje się w niewielkiej odległości od dużej aglomeracji miejskiej, odnajdziesz tu ciszę i spokój. Właśnie tutaj czeka Cię błogi odpoczynek na łonie natury. Życie w tym miejscu toczy się zupełnie inaczej niż w wielkim mieście. Czas płynie wolniej, a mieszkańcy skupieni są na swoich stałych obowiązkach. Każdego niedzielnego ranka natomiast można obserwować miejscową ludność, udającą się do kościoła. Kinderdijk jest więc religijną i spokojną oazą, w której oderwiesz się od codziennych problemów.

Dodaj komentarz